Olimpiada obyła się 12 kwietnia. Przeprowadził ją Komitet Okręgowy działający przy UP w Lublinie, którego przewodniczącym jest profesor uczelni dr hab. Piotr Kraska. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 106 osób. Okręg lubelski obejmuje 41 powiatów z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Uczniowie startowali w sześciu blokach tematycznych. Funkcję przewodniczących jury w poszczególnych blokach pełnili: dr hab. Anna Nowak (agrobiznes), prof. dr hab. Halina Lipińska (architektura krajobrazu), dr Adam Węgrzyn (mechanizacja rolnictwa), dr Ewa Kwiecińska-Poppe (produkcja roślinna), dr inż. Kinga Kropiwiec-Domańska (produkcja zwierzęca) oraz dr hab. Iwona Taszkun (weterynaria).
Pierwsze miejsca w poszczególnych blokach tematycznych uzyskali:
Blok Weterynaria
1. Weronika Skrzeszewska; Zespół Szkół CKR w Nowosielcach
2. Aleksandra Rydosz; Zespół Szkół CKR w Nowosielcach
3. Hubert Guzowski; Zespół Szkół Innowacyjnych Technikum Nr 5 w Jarosławiu
Blok Architektura Krajobrazu
1. Aleksandra Szczepanik; Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie
2. Oliwia Panek; Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie
3. Nikol Pazder; Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli
Blok Produkcja Zwierzęca
1. Małgorzata Kubica; Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie
2. Gwóźdź Hubert; Zespół Szkół CKR w Rzemieniu
3. Marcin Mnich; Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu
Blok Produkcja Roślinna
1. Spustek Marta; ZSCKR w Różańcu
2. Dermoga Jakub; ZSCKR w Rzemieniu
3.Tomasz Ślepko; Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu
Blok Agrobiznes
1. Zuzaniuk Jakub; Zespół Szkół CKR w Korolówce-Osadzie
2. Urbański Krzysztof; Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu
3. Guz Martyna; Zespół Szkół nr 1 w Lublinie
Udało nam się porozmawiać z tegorocznym laureatem Jakubem Zuzaniukiem, który zdradził nam czym oprócz tematów rolniczych się interesuje oraz jakie ma plany, po tegorocznym napisaniu matury.
Zdecydowałem się na naukę w Zespole Szkół CKR w Korolówce- Osadzie ponieważ od zawsze interesowały mnie tematy rolniczo-przyrodnicze. Obecnie jestem w klasie piątej a udział w konkursach biorę w zasadzie już od klasy drugiej. W olimpiadzie przyrodniczej wziąłem udział po raz drugi, poprzednio też odnosząc sukces. Wydaje mi się, że wiedza jaką zdobyłem w szkole podczas zajęć a także przygotowując się w domu do egzaminów zawodowych wystarczyła by zdobyć miejsce na podium. Od czasu rozpoczęcia nauki w szkole do teraz moje zainteresowania poszerzyły się także o inne tematy. Szczególnie ostatnio interesuje mnie prawo, w szczególności prawa ucznia. Prowadziłem zajęcia w szkołach właśnie o tej tematyce. Dodatkowo bardzo aktywnie działam w szkolnym kole teatralnym. gdzie realizuje kolejną swoją pasję- mówi nam Kuba.
Blok Mechanizacja Rolnictwa
1. Kneć Mateusz; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce
2. Julian Suprun; Zespół Szkół CKR w Okszowie
3. Michał Nowak; Zespół Szkół CKR w Brzostku
4.Tomasz Majk ; Zespół Szkół CKR w Nowosielcach
Laureat Mateusz Kneć szczególnie interesuje przedmiotami zawodowymi. Dyrektor szkoły docenia starania i umiejętności swojego ucznia.
Mateusz to jeden z najlepszych uczniów naszej szkoły, obecnie jest już w czwartej klasie, w roku ubiegłym również brał udział w tej olimpiadzie, uzyskując trzecią lokatę a w eliminacja centralnych pierwsze miejsce. Mateusz otrzymuje stypendium Prezesa Rady Ministrów a także stypendium "Lubelskiej kuźni talentów". Nasz uczeń dużo z pewnością uczy się i pracuje w domu ale także w szkole przygotowując się do olimpiady opiekunowie realizowali z uczniami szereg zajęć z zakresy wiedzy teoretycznej i praktycznej- mówi nam dyrektor zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce- Henryk Różyło.
Zwycięzcy będą reprezentować okręg lubelski w Eliminacjach Centralnych Olimpiady, które w tym roku odbędą się w dniach 24-25 maj, a ich gospodarzem będzie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Serdecznie gratulujemy!
Napisz komentarz
Komentarze