– Mieliśmy w wielu regionach, szczególnie jeśli chodzi o uprawy ogrodnicze, istotne skutki przymrozków. Wszystko monitorujemy, będziemy oceniać i jesteśmy w stałym kontakcie między innymi ze Związkiem Sadowników Polskich oraz z innymi organizacjami, które zrzeszają ogrodników, aby mieć pełen obraz, jaki jest zakres strat – poinformował szef resortu rolnictwa.
Lokalni samorządowcy, między innymi w gminie Wierzbica, reagują już na skutki przymrozków. Tam pierwsze sygnały od producentów napłynęły do urzędu gminy już we wtorek, 23 kwietnia.
- W środę rolnicy po raz kolejny obejrzeli truskawkowe pola, a od piątku wydawaliśmy wnioski o oszacowanie strat. Zapraszamy do ich składania do 10 maja - mówi wójt Bożena Deniszczuk. - Od 15 maja komisja będzie szacowała straty, aby rolnicy w części mogli je zrekompensować. Protokół będzie można przedstawić w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o ile taki nabór będzie organizowany. Może być także przydatny w negocjacjach z bankiem, gdyby rolnicy mieli problemy ze spłatą kredytów. Do tej pory urząd gminy każdego roku stwarzał możliwości szacowania strat z tytułu deszczów nawalnych, gradobicia, a teraz przymrozków - dodaje wójt.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze