Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Region. Zagrożenia pożarowe w lasach!

Gwałtowny wzrost temperatury, niskie opady i mocny wiatr to czynniki które bezpośrednio przekładają się na panujące zagrożenie pożarowe w lasach. Co istotne, statystycznie ponad 90% wszystkich pożarów w lasach powodowanych jest działalnością człowieka.
  • Źródło: Policja Lubelska
Region. Zagrożenia pożarowe w lasach!

Źródło: Policja Lubelska

Pożary to zdecydowanie największe zagrożenie dla istnienia lasów. Są nie tylko czynnikiem, który zakłóca procesy życiowe ekosystemów, ale bardzo często obejmują znaczne powierzchnie i sieją spustoszenie  w środowisku naturalnym na wiele lat. Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków z nimi sąsiadujących.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

Statystycznie ponad 90%  wszystkich pożarów w lasach spowodowanych jest działalnością człowieka. Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są:

- Palone w pobliżu lasu ogniska.
- Niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w pobliżu
- Niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów.
- Przerzuty ognia z palących się traw (w wyniku wypalania).
- Iskry z pojazdów szynowych i innych.
- Umyślne podpalenia.

Obecnie panujące wysokie temperatury powietrza, niskie opady i mocny wiatr, bezpośrednio przekładają się na panujące aktualnie zagrożenie pożarowe.

Pamiętaj,  ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami.  Wybierając się więc do lasu, apelujemy więc o rozwagę i wyjątkową ostrożność:

Nie wjeżdżaj samochodem do lasu. Pozostaw go w miejscu do tego przeznaczonym. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki, znajdującej się pod samochodem czy w jego pobliżu.

Pamiętaj, że w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Zabronione jest także wypalanie traw i pozostałości roślinnych na terenach leśnych.

Zapamiętaj, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:

0 - brak zagrożenia,

I - zagrożenie małe,

II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,

III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych. Przy wystąpieniu III-go (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się, przez co najmniej pięć kolejnych dni wilgotności ściółki leśnej poniżej 10 proc. nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu.

Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Reaguj na nietypowe zachowania ludzi w lasach. Jeśli zauważysz ogień lub dym zadzwoń pod nr. alarmowy 112!

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama