"Sytuacja, którą zastaliśmy we włodawskiej placówce pod względem finansowym, jest bardzo trudna. Przyczyn jest wiele. Niestety, jest wiele szpitali powiatowych w podobnej sytuacji, bo środki przeznaczane z Narodowego Funduszu Zdrowia są niewystarczające. System jest chory, a cierpią Mieszkańcy" (pis. oryginalna) - pisze starosta.
Informuje, że zadłużenie szpitala wynosi obecnie około 60 mln złotych, w tym 46 mln złotych to pożyczki z parabanków z lat ubiegłych. Same odsetki od tego zadłużenia wynoszą już 4 miliony złotych rocznie, co stanowi prawie 8% przychodów placówki.
"Nasza jednostka od kilku lat staje się szpitalem, który się nie bilansuje, wydatki na wynagrodzenia przekraczają już 90%" – dodaje Zańko.
I zapewnia, że pomimo trudnej sytuacji, Zarząd Powiatu podejmuje intensywne działania mające na celu poprawę kondycji szpitala. Trwają audyty i kontrole, a także poszukiwanie oszczędności oraz opracowywanie planu naprawczego. Starosta informuje również o szeregu inicjatyw, które mają na celu wsparcie szpitala, w tym wysłanie prośby do parlamentarzystów o ujęcie w specustawie „Tarcza Wschód” zabezpieczenia medycznego na granicy RP i skierowanie do Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego pism, w których podkreślone zostało znaczenia dla obronności szpitala we Włodawie. Inne działania dotyczą zwiększenie kontraktacji w NFZ na łóżka ZOP i do oddziału rehabilitacji, rozpoczęcie analizy z udziałem posła Krzysztofa Bojarskiego, członka Zespołu ds. Zmian Systemowych w Ochronie Zdrowia, prowadzenie rozmów dotyczących zlecenia zewnętrznego audytu finansów, rentowności i spraw organizacyjnych szpitala, sprawdzanie przez audytorów wewnętrznych umów zlecenia oraz zasadności przekazania transportu medycznego firmie zewnętrznej, a także odbycie spotkań z dyrektor SP ZOZ w celu diagnozy sytuacji oraz wnioskowania o wyższy kontrakt i lepszą wycenę świadczeń.
"Nasze działania zmierzają do dogłębnej diagnozy i przygotowania planu naprawczego. Nie możemy dopuścić, aby w tej części Polski zabrakło jednostki, która zabezpiecza opiekę medyczną. Przecież po drugiej stronie rzeki Bug trwa wojna, a ze strony Białorusi jest ciągłe zagrożenie. Nasz szpital ma znaczenie regionalne i militarne" – podkreślił Zańko.
Zarząd Powiatu Włodawskiego kontynuuje intensywne działania, mające na celu znalezienie rozwiązań dla szpitala we Włodawie, w tym szukanie dodatkowych źródeł przychodów oraz wsparcia ze strony rządu i państwa polskiego. Starosta wyraził nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom uda się uratować szpital i zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do niezbędnej opieki medycznej.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze