Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Włodawa. Debatowali o nowoczesnych metodach poszukiwawczych

W Urzędzie Miejskim we Włodawie odbyła się konferencja pt. "Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych: innowacje i współpraca w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych", będąca częścią I Manewrów Poszukiwawczo-Ratowniczych na Lubelszczyźnie. Wydarzenie to, zorganizowane przez stowarzyszenie Poleskie Psy Ratownicze, zgromadziło specjalistów i pasjonatów działań ratowniczych, którzy dyskutowali o najnowszych metodach i technologiach stosowanych w poszukiwaniach osób zaginionych.
Włodawa. Debatowali o nowoczesnych metodach poszukiwawczych

Źródło: Powiat włodawski

Konferencja z 20 czerwca miała charakter międzynarodowy. Przybyli goście z Ukrainy, reprezentujący Poleski Uniwersytet Narodowy z Żytomierza, Żytomierski Oddział Regionalny Ogólnoukraińskiej Organizacji Społecznej „Związek Kynologiczny Ukrainy” oraz przedstawiciele Fundacji Impuls DSNS. Dzięki obecności zagranicznych ekspertów wydarzenie nabrało szerszego wymiaru. Miała miejsce wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy różnymi krajami. Tematy poruszane podczas konferencji miały na celu nie tylko edukację, ale również wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie działań ratowniczych.

Fot: Poleskie Psy Ratownicze

Wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk podkreślił strategiczne znaczenie współpracy z organizacjami ratowniczymi, szczególnie w regionie o tak specyficznych warunkach geograficznych. 

- Gmina Włodawa graniczy z Ukrainą i Białorusią, a niemal 50% jej powierzchni stanowią lasy i tereny podmokłe. Właśnie dlatego współpraca z grupami takimi jak Poleskie Psy Ratownicze jest niezwykle ważna - mówił Semeniuk. 

Warto wspomnieć, że stowarzyszenie Poleskie Psy Ratownicze jako pierwsze w historii Lubelszczyzny od 2021 roku aktywnie wspiera służby mundurowe w poszukiwaniach osób zaginionych. Działalność stowarzyszenia skupia się na szkoleniu psów ratowniczych oraz ich przewodników, aby skutecznie wspierać służby ratunkowe w różnych akcjach. 

Powiat Włodawski

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Kluczowym punktem programu były prezentacje dotyczące poszukiwania osób zaginionych oraz koordynacji działań różnych formacji ratowniczych. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak aplikacja SIRON oraz urządzenia GPS, które znacząco usprawniają akcje poszukiwawcze. 

Wśród prelegentów znalazła się również prof. Aleksandra Wentkowska z Uniwersytetu Śląskiego, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, która przybyła ze swoim psem Herosem. Profesor Wentkowska, aktywnie działająca w Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej przy OSP oraz w Sekcji Psów Ratowniczych WOPR, opowiedziała o nieocenionej roli psów ratowniczych w poszukiwaniach. Psy ratownicze, jak podkreślała, są nie tylko pomocnikami w akcjach poszukiwawczych, ale także pełnoprawnymi członkami zespołów ratowniczych, których obecność znacząco zwiększa szanse na sukces misji.

Powiat Włodawski

Drugi dzień manewrów – praktyczne ćwiczenia

Drugi dzień wydarzenia był poświęcony praktycznym działaniom w terenie. Uczestnicy, w tym ratownicy, strażacy i wolontariusze mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w różnorodnych scenariuszach poszukiwawczych. Ćwiczenia obejmowały poszukiwanie zaginionych osób w trudnodostępnym terenie, koordynację działań między różnymi służbami oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak system GPS. Scenariusze zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać realistyczne sytuacje kryzysowe, z którymi ratownicy mogą się spotkać w swojej pracy. Była to doskonała okazja do sprawdzenia nie tylko sprzętu, ale również umiejętności współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi jednostkami.

- Bezpieczeństwo i współpraca ze służbami w gminie turystycznej, jaką jest gmina Włodawa, jest priorytetem - podkreślał wójt Semeniuk, wyrażając zadowolenie z rosnącej liczby takich inicjatyw w regionie. 

Powiat Włodawski
fot: Poleskie Psy Ratownicze

Wydarzenie to zorganizowano dzięki wsparciu burmistrza Włodawy oraz władz powiatu włodawskiego.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama