W pierwszej część swego zapytania radna zwróciła się z prośbą o przedstawienie informacji dotyczącej przebiegu realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt w zakresie wydatkowania środków finansowych. Problem błąkających się zwierząt dotyczy praktycznie wszystkich gminu z naszego terenu. Ich sterylizacja może przyczynić się do zmniejszenia populacji. Radna podczas sesji dopytywała, czy miasto podpisało umowę z podmiotem odpowiedzialnym za odławianie bezdomnych zwierząt z terenu miasta. Zaznaczyła też, że pieniądze przeznaczone przez miasto na 2024 rok zostały w całości wykorzystane przez mieszkańców w pierwszym miesiącu uruchomienia programu.
- Świadczy to o bardzo dużym zainteresowaniu tą usługą. Należy wziąć pod uwagę, że każdy wykastrowany pies czy kot wpływa na realne zmniejszanie ilości bezdomnych zwierząt w naszym mieście. Czy w związku z powyższym planowane jest przesunięcie środków w ramach programu bądź też zwiększenie środków w programie na sfinansowanie kolejnych zabiegów w drugiej połowie 2024 r.?- dopytywała radna Agnieszka Wolanin.
Mieszkańcy, by skorzystać z programu wysterylizowania swoich zwierząt, zgłaszali się do Straży Miejskiej w Krasnymstawie.
- Mieliśmy program, który zapewniał opłacenie 50% kosztów przeprowadzonego zabiegu. Cieszył się on dużym zainteresowaniem i pieniądze już się skończyły - powiedziała nam Magdalena Wikło ze straży miejskiej.
Sytuacja jest inna, jeśli mieszkańcy zgłoszą, że zauważyli błąkające się, bezpańskie zwierzę. Straż miejska odławia takiego kota i sterylizuje na swój koszt, następnie zwierzęta zostają wypuszczone w swoje wcześniejsze miejsce bytowania.
Drugie zapytanie radnej także dotyczyło tematu związanego ze zwierzętami. Wolanin zainteresowała się też pojemnikami na psie nieczystości oraz ich lokalizacją.
- Mieszkańcy osiedli z zabudową wielorodzinna zwracają uwagę na niewystarczającą liczbę tych pojemników. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy sprzątają po swoich psach, tłumacząc, że nie mają w co zebrać psich nieczystości - wyjaśniła.
Rada twierdzi, że sukcesywne zwiększanie liczby takich pojemników przyczyni się do utrzymania lepszej czystości w mieście, szczególnie na chodnikach, na których często bawią się dzieci. Burmistrz Krasnegostawu ma jeszcze czas, by ustosunkować się do zapytań.
Napisz komentarz
Komentarze