Na jego treść powinni zwrócić uwagę ci producenci popularnych warzyw, którzy produkują je na cele konsumpcyjne, do przerobu przemysłowego lub ci rolnicy, którzy swoje uprawy prowadzą na powierzchni większej niż 1,5 ha (niezależnie od tego, czy są uprawiane na sprzedaż, czy na własny użytek).
Wskazani producenci podlegają obowiązkowi wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych, który to spis prowadzony jest właśnie przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Ci, którzy nie spełnią nałożonego na nich obowiązku, podlegają karze administracyjnej w wysokości 1000 zł. Czy warto więc dać się zapisać? Chyba warto. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie nie jet jednak nowe. Wydano je już przed czterema laty – 7 września 2020 roku.
Wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek. Dokument należy złożyć do oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Formalności można dopełnić całkowicie bezpłatnie. Wykaz oddziałów opublikowany jest na stronie internetowej www.piorin.gov.pl.
Ci, którzy chcą prowadzić działalność związaną ze sprzedażą ziemniaków, muszą pamiętać o tym, że warzywa przeznaczone na polski rynek muszą być oznakowane numerem wpisu do rejestru. Te natomiast, które trafią na rynek państw członkowskich UE, muszą posiadać tzw. paszport roślin. Paszporty takie wystawia tylko inspekcja.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze