Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Region. Szykują się zmiany w dodatku dla sołtysów

W Sejmie przyjęto właśnie ustawę zmieniającą zasady przyznawania dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Jakie konkretnie zapisy uległy zmianie? Sprawdzamy.
Region. Szykują się zmiany w dodatku dla sołtysów
W ramach świadczenia można otrzymać 300 zł miesięcznie i kwota ta ulega waloryzacji co roku 1 marca.

Źródło: Freepik

Zdaniem niektórych przepisy uległy zmianie na lepsze, ponieważ dotychczasowe miały być niesprawiedliwe. Przede wszystkim skróceniu uległ staż społęcznej pracy sołtysa.  Do tej pory kandydaci do świadczenia musieli wykazać, że swoje obowiązki pełnili przez osiem lat. W tej chwili wymagany okres skrócono o rok. Dodatkowo osoba, która ubiegała się o dodatek, musiała udowodnić, że pełniła swoje obowiązki nieprzerwanie przez co najmniej dwie kadencje. W tej chwili zrezygnowano z przesłanki kadencyjności. Ale to nie wszystkie zmiany. Do tej pory świadczenia wypłacano w oparciu o przepisy obowiązujące w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. „O samorządzie gminnym”. Jeśli nowe przepisy zaczną obowiązywać, środki będą mogli otrzymać również ci sołtysi, którzy pozostawali gospodarzami miejscowości także przez reformą ustrojową. 

Reklama

W całym procesie przyznawania świadczenia ważne było też zdanie świadków. Do tej pory wymagany był głos pięciu osób. Teraz zasadność przyznania pieniędzy muszą poświadczyć tylko trzy osoby. Warto też wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej zdaniem samych zainteresowanych zmianie. Obecnie świadczenie nie będzie też pomniejszało kwoty dodatku uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Przypomnijmy, że ustawa, w której zawarto zapisy o dodatku dla sołtysów, zaczęła obowiązywać 1 lipca ubiegłego roku. Pierwotne i obecne założenia mówią, że o środki może wystąpić osoba, która osiągnęła wiek emerytalny zgodnie z obowiązującymi przepisami – kobieta 60 lat, a mężczyzna 65. W ramach świadczenia można otrzymać 300 zł miesięcznie i kwota ta ulega waloryzacji co roku 1 marca. Świadczenie przyznaje i wypłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Pewnie Polak i katolik a nawet patriota.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 15:28Źródło komentarza: KRAJ. Dwulatek w oknie życia. Mówi, że przyprowadził go tataAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A kto to jest Maciak????????????????? Procentowa ilość głosów oddanych na Maciaka świadczy o poziomie intelektualnym głosujących. No cóż Polska B.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 15:25Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: nnTreść komentarza: Jedyny kandydat, który zapewnia mojej rodzinie życie w pokoju i dobrobycie, to Pan Maciej Maciak. Odsyłam zainteresowanych na kanał na You Tube "Musisz to wiedzieć' po szczegółowe informacje o programie. Także na stronę Ruchu Dobrobytu i Pokoju www.kwwrdip.plData dodania komentarza: 11.04.2025, 14:10Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Sej juTreść komentarza: talon na balonData dodania komentarza: 11.04.2025, 13:57Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: BalonTreść komentarza: Dzięki jego demagogii zmarło sporo ludzi, szczególnie starszych.Taki to wojownik.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 13:54Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!
Reklama