Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2023. Pracownia Sylwia Smolińska [Kategoria: Mikroprzedsiębiorstwo Roku]

Jej kreatywna i pełna kolorów pracownia krawiecka mieści się przy ul. Lubelskiej, w jej prywatnym mieszkaniu. Powstała w 2023 roku i od tego czasu Sylwia Smolińska może realizować w tym miejscu swoją największą pasję – szycie. Pani Sylwia ukończyła Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie, szkołę ze 100-letnią tradycją, jest więc profesjonalną i certyfikowaną krawcową. Poszerzała też swoją wiedzę w chełmskim CKU, a w planach ma ukończenie kursu pedagogicznego umożliwiającego jej organizowanie i prowadzenia zajęć z młodocianymi uczniami oraz możliwość przyjmowania stażystów i praktykantów. Idąc w krawiectwo, realizuje poniekąd rodzinną tradycję.
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2023. Pracownia Sylwia Smolińska [Kategoria: Mikroprzedsiębiorstwo Roku]

- Wszystkie wakacje spędzałam na wsi u babci Stasi. Najfajniejszą zabawą z dzieciństwa było dziurkowanie kartek papieru za pomocą maszyny do szycia. Babcia była krawcową, ukończyła zawodową szkołę krawiecką w Parczewie, szyła kożuchy. Nie dane mi było obserwować jej przy pracy, ale wciąż żywy mam w pamięci stukot starej żeliwnej maszyny. Pierwsze poważne kroki stawiałam na Łuczniku mojej mamy, i to wtedy zapałałam miłością do szycia, a maszynę tę mam do dziś. Kiedyś maszyna do szycia była w prawie każdym domu – opowiada.

Zdarza się, że Sylwia Smolińska zajmuje się także poprawkami krawieckimi, ale przede wszystkim skupia się na szyciu ubrań od podstaw na indywidualne zamówienie.

- Jest to zajęcie bardziej wymagające, ale też dające dużo więcej satysfakcji – i dla mnie, i dla klienta, który otrzymuje niepowtarzalną rzecz, skrojoną i uszytą idealnie na swoją miarę, według swojego gustu lub projektu i z wybranego przez siebie materiału – mówi.

Choć uszycie czegoś na zamówienie wymaga więcej czasu i wiąże się z nieco wyższym kosztem niż kupienie gotowej rzeczy, to nie brakuje ludzi, którzy cenią sobie jej krawiectwo, wysoką jakość wykonania, materiały o dobrym składzie, bo wiedzą, że uszyte przez nią ubrania posłużą im na lata, a nie tylko jeden sezon.

- Jestem szczęśliwa, że właśnie tacy świadomi klienci trafiają do mojej pracowni – mówi.

Największą popularnością wśród nich cieszą się personalizowane kurtki bomberki i bluzy, a do najciekawszych zleceń na koncie może zaliczyć kimona szyte na festiwal Big Festivalowski w Płocku (w jednym z tych kimon odbierał nagrodę tego festiwalu sam Jerzy Stuhr) czy strój estradowy dla uczestniczki konkursu Golden Voice Malta. 

Oprócz szycia Sylwia Smolińska jest też instruktorką krawiectwa i technik rękodzielniczych, od makramy i podstaw szydełkowania po decoupage. Niektórzy mogą ją kojarzyć z nieistniejącego już Centrum Szkoleń i Animacji, w którym przez lata prowadziła kursy krawieckie oraz warsztaty z różnych technik rękodzieła właśnie - nadal zdarza się jej prowadzić takie szkolenia, ale teraz indywidualnie w Pracowni lub mobilnie.

Uwielbiam dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Obserwowanie, jak ktoś stawia pierwsze kroki w czymś dla niego nowym, jaką ma z tego frajdę, sprawia mi ogromną satysfakcję. Lubię zarażać innych swoją pasją, pomagać im rozwijać swoje zdolności i odkrywać talentyopowiada.

Sylwia jako była członkini lubelskiej "Fundacji Sztukmistrze" zna też sztuki uliczne, jak np. fireshow, hula-hop, taniec na szarfach czy chodzenie na szczudłach – dzięki czemu może prowadzić warsztaty czy uatrakcyjniać swoimi występami różne wydarzenia lokalne.

Nauczyłam się szyć, bo potrzebowałam wyjątkowych strojów scenicznych. Teraz krawiectwo pochłonęło mnie w zupełności, ale lubię wracać do swoich artystycznych korzeni, a nic, co kreatywne nie jest mi obce – śmieje się i zaprasza chętne osoby do współpracy. 

Działalność pracowni Sylwii Smolińskiej można obserwować na Facebooku: www.facebook.com/SylwiaSmolinskaPracownia/ i Instagramie: www.instagram.com/pracownia.sylwia.smolinska/.

Poniżej wyjaśniamy, jak głosować:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama