Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Włodawa. XXIV Festiwal Trzech Kultur

W dniach 20-22 września nad Bugiem odbędzie się XXIV Festiwal Trzech Kultur, organizowany przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. To wydarzenie, które co roku przyciąga miłośników kultury, sztuki i historii z całej Polski.
Włodawa. XXIV Festiwal Trzech Kultur

Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle bogato. Na uczestników czekają warsztaty, spotkania autorskie, projekcje filmowe, wernisaże wystaw oraz koncerty. Organizatorzy przygotowali różnorodny program, podzielony na kilka dni.

— Trzy dni dla trzech kultur, tak najkrócej można scharakteryzować festiwal. Piątek to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota prawosławnej, niedziela katolickiej. Taki układ powoduje, że prezentacja kultur staje się bardziej czytelna dla odbiorcy — mówi Aleksandra Romaszewska, z działu edukacyjno-promocyjnego w Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

 

Wśród gości specjalnych tegorocznego festiwalu znajdą się wybitne osobistości świata kultury, m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, aktor Krzysztof Janczar Jr. oraz językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk i dr hab. Maciej Malinowski. Ci wybitni twórcy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas spotkań i paneli dyskusyjnych.

Festiwalowa scena muzyczna również obfitować będzie w znane nazwiska. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać m.in. Grzegorza Wilka i Marcina Riege, Olgi Avigail Mieleszczuk i Tanga Attack, Borysa Somerschaf'a i Jakuba Niedoborka. Gwiazdą wieczoru będzie Renatę Przemyk i zespół Dagadana. Dla koneserów muzyki chóralnej organizator proponuje w sobotę o godzinie 18:00 koncert Męskiego Chóru Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, a w niedzielę o 19:00 Akademickiej Orkiestry Kameralnej Kantabile Wołońskiej Filharmonii Regionalnej

- Gwiazdą tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie będzie Krzysztof Zalewski, który wystąpi w niedzielę o 20:30 z koncertem finałowym The best of - mówi Aleksandra Romaszewska.

Dopełnieniem trzech dni są działania edukacyjne w postaci warsztatów, wykładów i spotkań teatralnych. Sztuka znajdzie też swoje miejsce podczas dwóch wystaw: „Babiniec” oraz „Judaika Włodawskie”. Obie ekspozycje przybliżą bogate dziedzictwo kulturowe regionu, ze szczególnym uwzględnieniem historii i tradycji społeczności żydowskiej.

Dla miłośników poezji przygotowano "Noc Bardów" z udziałem Ewy Błaszczyk, Marcina Partyki i Andrzeja „E-moll” Kowalczyka

- Festiwal Trzech Kultur to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To niezwykła impreza, która łączy przeszłość małego kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. W czasie trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje i inspiruje — podsumowuje Romaszewska.

W tym roku festiwal odbywać się będzie równolegle z projektem "Patriotyzm po włodawsku – 490 lat nadania praw miejskich".

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama