Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:17
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Przyszłość starego Młyna Michalenki wciąż niepewna

Mieszkańcy Chełma mają okazję wypowiedzieć się na temat przyszłości zabytkowego młyna, który ma zostać przekształcony w centrum kultury. Pomimo entuzjazmu i zaangażowania, okazuje się, że projekt znów napotyka na poważne przeszkody.
Chełm. Przyszłość starego Młyna Michalenki wciąż niepewna

Konsultacje społeczne dotyczące projektu pn. „Centrum Kultury Stary Młyn – adaptacja budynku dawnego młyna w Chełmie na potrzeby działalności kulturalnej”, trwają tylko do 23 września. Kto nie wypełnił ankiety, a chciałby, możne to zrobić na stronie internetowej chelm.konsultuje.pl. Miejscy urzędnicy postawili jednak także na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Dlatego w poniedziałek (16 września) odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. 

"Głos Chełmian jest słyszalny?"

W spotkaniu udział wzięło kilkunastu mieszkańców oraz przedstawiciele urzędu miasta, Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Teatru Ziemi Chełmskiej.

Początkowo Rafał Mazurek, starszy inspektor w Wydziale Inwestycji, Dróg i Transportu UM, przedstawił dane techniczne budynku, w którym powstać ma centrum kultury. Radny miejski Marcin Lipczuk (Polska 2050) zapytał, czy wyburzenie starego Młyna Michalenki i postawienie nowego budynku nie będzie po prostu tańsze. Na pytanie radnego odpowiedział Bogdan Drygasiewicz, od niedawna dyrektor Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich UM. "Świeżo upieczony" dyrektor stwierdził, że zamysłem projektu jest pozostawienie tego budynku, jako obiektu historycznego. W końcu nowo powstały gmach nie byłby już młynem, a po prostu teatrem czy centrum kultury. 

Kolejnym punktem spotkania było omówienie oferty kulturalnej dla "Centrum Kultury Stary Młyn". Aktorzy Teatru Ziemi Chełmskiej: Zbigniew Moskal, Barbara Szarwiło oraz Sławoj Czarnota przedstawili plany związane z teatrem, który miałby powstać przy ul. Lubelskiej. To właśnie w starym młynie miałaby mieścić się siedziba TZCh, która według aktorów byłaby kulturalną perełką nie tylko na mapie miasta, ale i regionu. Nowa sala teatralna miałaby pomieścić około 250 widzów, czyli byłaby o połowę mniejsza, niż sala widowiskowa w Chełmskim Domu Kultury. O ofercie Muzeum Ziemi Chełmskiej, które w ogromnym gmachu miałoby mieć około 500 mkw. na wyeksponowanie swoich dzieł, opowiedziała dyrektor MZCh Natalia Jędruszczak.

Również przedstawicielki Stowarzyszenia Twórczego Pasja zabrały głos w sprawie kulturalnej oferty młyna. Jak się okazało, chełmscy artyści chcieliby, aby na tak dużej przestrzeni znalazło się miejsce również dla nich, takie, w którym będą mogli tworzyć. Niestety, na ten moment zaplanowane jest tylko miejsce na ewentualne wystawienie ich prac.

Radny Stanisław Mościcki zwrócił z kolei uwagę na problem miejsc parkingowych, których przy nowo powstałym Centrum Kultury nie będzie wiele, a w okolicy nie ma ich w zasadzie prawie w ogóle. 

Spotkanie konsultacyjne zostało podsumowane przez Rzecznik Praw Mieszkańców Miasta Chełm w mediach społecznościowych.

"Dziś odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu pn. "Centrum kultury Stary Młyn" - adaptacja budynku dawnego młyna w Chełmie. Zaowocowało ono wymianą opinii ukierunkowanych na ofertę kulturalną obecnie dostępną, jak i tę, która będzie oferowana po adaptacji budynku starego młyna. Głos Chełmian jest słyszalny. Dziękuję za obecność" - napisała Anna Sobczuk-Błaszczuk.

Oferta jest, ale kasy brak...

Centrum Kultury Stary Młyn, w pełni dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami, miałoby być kolebką życia kulturalnego dla mieszkańców regionu. Czy jednak powstanie? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć.

Przypominamy, że Młyn Michalenki został kupiony przez miasto na początku 2020 roku za 450 tysięcy złotych. Wtedy władze miasta informowały, że "ma to być przestrzeń tętniąca życiem, dobrze powiązana funkcjonalnie z otoczeniem, zaprojektowana z poszanowaniem dorobku kulturowego miejsca. Zrewitalizowany obiekt ma być unikalny, przyciągać użytkowników oraz turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce na kulturalnej mapie miasta i województwa lubelskiego".

W listopadzie 2022 roku magistrat dokonał wyboru firmy, która miała zająć się zadaniem pod nazwą: „Rewitalizacja i termomodernizacja budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na cele kulturalne i oświatowe”. W ramach przedsięwzięcia miał zostać przebudowany budynek Młyna Michalenki oraz wykonana termomodernizacja sześciu chełmskich szkół. Niestety, wykonawca wycofał się tuż przed podpisaniem umowy. 

W połowie 2023 roku Urząd Miasta Chełm zwrócił się z wnioskiem o zmianę zadań realizowanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Po uzyskaniu zgody można było przygotowywać się do ogłoszenia kolejnego przetargu. Tym razem, oprócz przebudowy młyna Michalenki, miały być zrealizowane: remont Pałacu Kretzschmarów obecnego budynku USC, budowa budynku przy ul. Brzozowej na potrzeby spotkań seniorów, stowarzyszeń oraz NGO, zagospodarowanie skwerów i parków miejskich jako elementu układu terenów zieleni w Chełmie zaplanowanych w 11 lokalizacjach (skwer przy ul. Obłońskiej i ul. A. Mickiewicza, skwer przy ul. H. Sienkiewicza i ul. M. Kopernika, skwer przy ul. Pocztowej i ul. Sybiraków, skwer przy ul. Pocztowej i ul. Uściługskiej, skwer przy ul. Lubelskiej i ul. Pocztowej, skwer im. Księcia Daniela przy ul. Lubelskiej, skwer i plac zabaw przy ul. Jedność, skwer przy ul. Zachodniej, skwer przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów, skwer przy Muzeum na ul. Św. Mikołaja, skwer im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego). Dofinansowanie obejmowało także przebudowę Ogródka Jordanowskiego, modernizację skateparku z pumptrackiem w parku miejskim oraz opracowanie dokumentacji projektowych. Niestety i tym razem nie wszystko poszło zgodnie z planem... 

- W ciągu kilku przetargów nie udało się rozstrzygnąć tego przedsięwzięcia. Zdecydowano więc o zmianie zakresu przyznanego dofinansowania. Zgodziła się na to strona rządowa i obecnie ustalono, że te środki, które docelowo miały być przeznaczone na rewitalizację młyna, zostaną przeznaczone na remont 15 kilometrów dróg w mieście. Obecnie jesteśmy na etapie wskazywania tych ulic i analizowania tego pod kątem dostępnej dokumentacji technicznej. Jeżeli natomiast chodzi o młyn, to środki na rewitalizację chcemy pozyskać z funduszy unijnych, z programu "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko" - mówi nam rzecznik Urzędu Miasta Chełm Damian Zieliński. 

Środki z funduszu unijnego miałyby pokryć od 71% do 79% kosztów realizacji inwestycji związanej z rewitalizacją Młyna Michalenki.

Co z innymi inwestycjami z tego ogromnego projektu? Jak stwierdził dyrektor Bogdan Drygasiewicz w tej chwili działania skupione są wokół młyna.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama