Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Region. Ważne zmiany dla Kół Gospodyń Wiejskich. Na co mogą liczyć?

Ostatnie zmiany w ustawodawstwie dotyczącym tych popularnych na polskich wsiach organizacji Sejm przyjął w czasie ostatniego posiedzenia. Sprawdzamy więc, na co konkretnie mogą teraz liczyć gospodynie.
Region. Ważne zmiany dla Kół Gospodyń Wiejskich. Na co mogą liczyć?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik / marymarkevich

Jedną z najważniejszych zmian jest ta dotycząca formalnego funkcjonowania kół. Do tej pory dostęp do różnego rodzaju programów wsparcia miały tylko te koła, których działalność uwzględniona była w ramach specjalnego rejestru. Za jego sporządzenie i prowadzenie odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz prawa kół „formalnych” i „nieformalnych” zostały zrównane. Oznacza to, że dostęp do oferowanych gospodyniom programów dostęp zyskają teraz wszyscy.

Wprowadzone właśnie zmiany znoszą też ograniczenia związane z liczbą kół funkcjonujących na danym terenie.. Do tej pory w jednej miejscowości funkcjonować mogła tylko jedna organizacja. Teraz działać będzie mógł każdy, kto tylko będzie chciał założyć koło. Warto przypomnieć także i o tym, że koło można rejestrować także na terenie sołectw położonych w granicach administracyjnych miast oraz w miastach do 5000 mieszkańców. Te przepisy nie są akurat nowe, funkcjonowały także wcześniej. 

Przy tej okazji warto przypomnieć także o tym, że rząd przyjął nowe rozporządzenie dotyczące pełnionych przez agencję zadań. W dokumencie mowa jest między innymi o jednorazowym wsparciu w wysokości 5 tys. zł. Odpowiednie wnioski można składać do 29 listopada. Wypłata środków nastąpi natomiast do końca tego roku.

Udostępnienie kołom możliwości składania wniosków związane jest poniekąd z tzw. bonami frekwencyjnymi, czyli rodzajem wsparcia, które ustaliła jeszcze poprzednia ekipa rządząca, a które związane było z wysoką, wyborczą frekwencją. Dodatkowe środki miały trafić bezpośrednio do kół tam, gdzie do wyborów udało się więcej, niż 60% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Ponieważ wprowadzono kolejne zmiany, to obowiązującym rozwiązaniem jest właśnie to związane z jednorazową dotacją w wysokości 5 tys. zł. 

Według wyliczeń, które zostały przedstawione po poprawkach Senatu, wprowadzone zmiany dotyczą prawie 20 tys. organizacji. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: MotorowiecTreść komentarza: Przestać finansować Chełmiankę i Arkę z budżetu miasta. Kluby sportowe mają szukać sponsorów a nie ssać krew z Miasta.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 19:43Źródło komentarza: Chełm. Czy czekają nas wyższe podatki i droższe śmieci?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Mam nadzieję, że nasza kochana pani wójt nie ugnie się przed krzykaczami i zezwoli na tą jakże potrzebną inwestycję, dzięki której będą nowe miejsca pracy, ekologiczny prąd, podatki do gminy i zbyt biomasy dla rolników.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 19:13Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. W sprawie biogazowni wciąż niespokojnie. Pojawił się kolejny inwestorAutor komentarza: JanosTreść komentarza: Ciekawe ile wiatraków będzie na gruntach tych radnych? Szanowna Redakcjo może to sprawdźcie. W Leśniowicach zwłaszcza.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 19:12Źródło komentarza: Powiat chełmski. Wiatraki wyrosną jak grzyby po deszczu?Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: nie wiem jak było w tym przypadku ale w ostatnią niedzielę widziałem jak taka jedna madka w ałdi w smaruje Rejowiecką ciągle lewym pasem z nosem w komórce a na tylnym siedzeniu dziecko w foteliku.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 18:15Źródło komentarza: 35-latka wjechała w rozsiewacz nawozu. Wiozła dwójkę dzieciAutor komentarza: Kc kTreść komentarza: A jaki wpływ na wartość nieruchomości ma lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie nielegalnego wysypiska śmieci????Data dodania komentarza: 5.11.2024, 13:51Źródło komentarza: Co sprawia, że dom jest wart swojej ceny?
Reklama
Reklama
Reklama