Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Sawin. Uczyli się ekonomii społecznej

Władze gminy, urzędnicy oraz przedstawiciele rady odbyli pouczająca podróż do gmin Tuczna i Międzyrzec Podlaski. Z tamtejszymi samorządowcami rozmawiali na temat możliwości, jakie wiążą się z funkcjonowaniem spółdzielni socjalnych. To, jak okazuje się, efektywny sposób na to, aby w rozwój samorządu zaangażować możliwe szerokie grupy mieszkańców.
Gm. Sawin. Uczyli się ekonomii społecznej

Źródło: Gmina Sawin

Taka spółdzielnia może zostać założona przez podmioty prawne tj. samorząd oraz organizację pozarządową. 

- Zauważyliśmy, że w gminach, które odwiedziliśmy, takie podmioty funkcjonują z powodzeniem już od wielu lat. I podejmują wiele różnych działań. Taka spółdzielnia może odpowiadać na przykład za usługi porządkowe, remontowe lub komunalne. Chcieliśmy zweryfikować, jak one dokładnie funkcjonują i radzą sobie na lokalnym rynku – wyjaśniła w rozmowie z nami wójt Agnieszka Dąbrowska

Z podmiotami takimi, jak spółdzielnie socjalne, wiąże się też wiele innych korzyści. Na ich utworzenie można pozyskać zewnętrzne środki. Dofinansowanie może obejmować utworzenie miejsc pracy oraz refundacje składek ZUS. 

- Prowadząc działalność gospodarczą, można również świadczyć usługi podmiotom zewnętrznym. Chcę więc skonsultować z radnymi możliwość powołania takiej spółdzielni w Sawinie, która przy wsparciu naszego samorządu mogłaby realizować działania podobne jak te, z którymi zapoznawaliśmy się w Tucznie i Międzyrzecu Podlaskim. Nie ukrywam też, że ten obszar jest mi szczególnie bliski i jakoś rozpoznany. Jeden taki podmiot już funkcjonuje w naszej gminie od 2011 roku. Pomagałam zresztą w jego utworzeniu – zaznacza wójt Dąbrowska.

Gmina ma już dla przyszłej spółdzielni konkretne zadania. Jeśli faktycznie udałoby się ją powołać do życia, zajmowałaby się bieżącym utrzymaniem czystości na terenie gminy. 

- Interesują nas takie zadania jak wykaszanie poboczy, odkrzaczanie, ale również usługi komunalne czy turystyczne. Naszym zdaniem to rozwiązanie o wiele lepsze niż typowy zakład komunalny. Powodzenie funkcjonowania takiego projektu zależy w dużej mierze od zarządzania i wykorzystania wszystkich szans na pozyskanie zewnętrznych środków. Liczę na wsparcie rady – podkreśla włodarz gminy.

Wizytę studyjną zorganizowali przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama