Jak zaznaczył Jakub Banaszek, podpisany list intencyjny przewiduje wspólne działania naukowo-badawcze, dydaktyczne i edukacyjno-promocyjne. Kluczowym elementem współpracy jest stworzenie na terenie Chełma Centrum Kompetencji Europejskich – nowej jednostki, która ma pełnić funkcję ośrodka dydaktyczno-badawczego.
- Podpisanie listu zakłada również, że strony, czyli miasto Chełm i uniwersytet, podejmą wszelkie starania, w szczególności w zakresie pozyskania środków finansowych, dotyczące utworzenia na terenie Chełma Centrum Kompetencji Europejskich - mówił Banaszek.
Zgodnie z planami jednostka początkowo będzie działała w miejskiej infrastrukturze. Po adaptacji budynku przy ul. Dreszera to właśnie tam centrum znajdzie swoją docelową siedzibę. Władze miasta i uczelni zapowiadają, że będą prowadzić analizy w kierunku uruchomienia nowych kierunków studiów.
Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski podkreślił, że Centrum Kompetencji Europejskich może odegrać kluczową rolę w budowaniu mostów między Ukrainą a Unią Europejską.
- To ukoronowanie naszych rozmów. Zakres zadania będzie w dużej mierze zależał od naszego wspólnego zaangażowania i będzie stopniowo rozszerzany o kolejne aktywności na przestrzeni lat - przyznał rektor.
W wydarzeniu uczestniczyli również prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak, kanclerz UMCS Elżbieta Fiok, radni Rady Miasta Chełm, a także kadra dydaktyczna i uczniowie II LO.
Prezydent Banaszek podkreślił, że współpraca z UMCS to efekt licznych rozmów i analiz. Z kolei rektor Dobrowolski dodał, że zakres działalności Centrum będzie stopniowo rozwijany.
Obecnie trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w zakresie realizacji przedsięwzięcia. Tworzenie Centrum Kompetencji Europejskich to nie tylko szansa na rozwój Chełma, ale również impuls do zacieśnienia współpracy naukowej i edukacyjnej na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze