Oficjalnego otwarcia dokonał wójt gminy Łopiennik Górny Artur Sawa. Starosta Janusz Szpak wyraził wdzięczność gospodarzowi za gościnę i przejął rolę przewodniczącego obrad.
Galeria zdjęć z wydarzenia:
Pierwszym punktem porządku obrad było omówienie planów inwestycyjnych i remontowych dotyczących dróg powiatowych na terenie powiatu krasnostawskiego w przyszłym roku. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera przedstawił natomiast założenia i procesy projektowe dróg wojewódzkich przebiegających przez obszar powiatu. Szczegółowo omówił zasady realizacji wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych z samorządami, takich jak budowa chodników czy przebudowa dróg. W trakcie dyskusji, która wywiązała się po prezentacji, wiele pytań dotyczyło stanu i perspektyw rozwoju dróg wojewódzkich.
– Temat dróg zawsze jest poruszany. Wiele udało nam się zrobić, ale wiadomo, drogi się niszczą. W tym zakresie są niesamowite potrzeby, aby drogi budować, remontować, modernizować – mówi nam starosta krasnostawski Janusz Szpak.
Członek zarządu powiatu Mariusz Frąc wyraził podziękowanie za udział dyrektora Szumery w konwencie, podkreślając znaczenie możliwości bezpośredniego uzyskania informacji na temat planowanych inwestycji. W szczególności poruszył kwestię drogi wojewódzkiej nr 842.
– Kolejnym punktem naszego spotkania był temat ochrony zabytków. Paweł Wira, kierownik chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, przedstawił zagadnienie dotyczące ochrony zabytków na terenie powiatu krasnostawskiego – wyjaśnia w rozmowie z nami starosta Janusz Szpak.
- Takie spotkania są bardzo wartościowe, można „z pierwszej ręki” uzyskać informację na wiele tematów. Ważne dla mnie i mieszkańców z pewnością jest to, że poruszyliśmy temat opieki nad zabytkami, rozmawialiśmy o zamku w Krupem. Konserwator zabytków zadeklarował chęć współpracy, będziemy niebawem omawiać szczegóły. Jestem pewny, że znajdziemy porozumienie, ponieważ mamy trochę środków, aby zadbać o zamek, a przy wsparciu z zewnątrz z pewnością będziemy mogli zdziałać wiele więcej. To naprawdę dla mnie i dla mieszkańców dużo znaczy, że na tym konwencie poruszyliśmy ten temat – powiedział w rozmowie z nami Wojciech Kowalczyk, wójt gminy Krasnystaw.
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie Andrzej Jarzębowski zaprezentował potrzeby i trudności, dotyczące funkcjonowania placówki, zwrócił uwagę na wyzwania, z którymi boryka się system opieki długoterminowej, szczególnie w kontekście działalności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
– Wiemy o tym, że zapotrzebowanie na opiekę długoterminową jest bardzo duże. W tej chwili mamy 55 miejsc na ZOL-u i w oczekiwaniu jest już 70 podań. Społeczeństwo naszego powiatu starzeje się, wiek życia się wydłuża, stąd też potrzeby w tym zakresie są bardzo duże. Złożyliśmy już kolejny wniosek o rozbudowę opieki długoterminowej, zamierzamy dobudować budynek przyległy do istniejącego. Chcemy zapewnić mieszkańcom kolejne 60 miejsc – wyjaśnia Janusz Szpak.
Andrzej Hlawacik, reprezentujący Bank Gospodarstwa Krajowego, przedstawił szczegółowe informacje dotyczące możliwości pozyskania pożyczek z dotacją na inwestycje w odnawialne źródła energii przeznaczone dla mieszkańców. Omówił procedurę składania wniosków, kryteria przyznawania dotacji oraz zakres finansowania.
Na zakończenie spotkania obecni parlamentarzyści zapewnili o swojej gotowości do wsparcia samorządów w rozwiązywaniu problemów dotyczących oświaty, sportu i rolnictwa. Podkreślili swoją rolę jako pośredników w kontaktach między samorządami a odpowiednimi ministerstwami.
- Konwent Starosty, burmistrzów oraz wójtów gmin powiatu krasnostawskiego jest zawsze platformą do wymiany doświadczeń między samorządowcami, a także okazją do spotkania z parlamentarzystami, przedstawicielami LUW, UMWL, którzy przekazują ważne informacje przede wszystkim, o zbliżających się naborach na pozyskiwanie środków finansowych na inwestycje – co jest niezwykle ważne dla przedstawicieli powiatu krasnostawskiego i włodarzy gmin. Istotne informacje, jakie podły podczas spotkania to, te dotyczące planowanych remontów dróg powiatowych i wojewódzkich. Konwent to forum współpracy pomiędzy samorządami, a urzędami na szczeblu wojewódzkim - powiedział nam po Janusz Pędzisz, wójt gminy Fajsławice.
- Jak najbardziej takie spotkania są potrzebne. Wymiana spostrzeżeń poszczególnych samorządowców na forum konwentu jest bardzo istotna. Mamy możliwość skorzystania z wiedzy i uzyskania informacji od przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej czy różnego rodzaju instytucji. Jest to też świetna okazja do spotkania z „sąsiadami” i porozmawiania o sukcesach ale także i problemach poszczególnych samorządów - mówi Daniel Miciuła, burmistrz Krasnegostawu.
– Te spotkania są bardzo potrzebne. W tak małej gminie jak Łopiennik Górny jeszcze nie było takiej sytuacji, aby na spotkaniu było obecnych czterech parlamentarzystów – trzech posłów i jeden senator. Konwent uważam za bardzo udany i potrzebny. Ustaliliśmy, że przynajmniej raz w kwartale będziemy się spotykać, po kolei w naszych gminach. Następny konwent odbędzie się w gminie Krasnystaw – podsumował Janusz Szpak.
Napisz komentarz
Komentarze