Badacze podejrzewają, że odnalezione szczątki należały do osób, które zmarły w wyniku odniesionych ran lub zostały zamordowane.
Poniżej galeria zdjęć:
„Działania podjęte przez IPN Oddział w Lublinie miały na celu weryfikację rozbieżnych informacji źródłowych oraz godny pochówek odnalezionych szczątek na cmentarzu. Współpraca podjęta ze Stowarzyszeniem Odkrywców Ziemi Włodawskiej pozwoliła na zlokalizowanie wspomnianych grobów, a zaangażowanie członków na szybką realizację podjętego zadania” (pis. oryg.) - brzmi opublikowany na Facebooku komunikat.
Doczesne szczątki żołnierzy zostały już pochowane na Cmentarzu Wojennym przy ul. Piłsudskiego we Włodawie. Najprawdopodobniej w przyszłym roku urzędnicy instytutu zadbają o to, aby groby przybrały kształt typowy dla mogił wojskowych.
Warto też zauważyć, że na jednym z przebadanych, leśnych grobów od lat umieszczona była kartka informująca o tym, że szczątki pochowanego tam żołnierza należą najprawdopodobniej do żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, który po bitwie pod Wytycznem przedostał się na drugą stronę Bugu.
„W pierwszych dniach października 1939 roku został odnaleziony przez uzbrojoną, ukraińską nauczycielkę Horodecką i przekazany miejscowej, ukraińskiej milicji, która rozstrzelała go w lesie za wsią” (pis. oryg.) - brzmi umieszczona na kartce informacja.
Być może warto podjąć starania o to, aby przebadać i ten, dosyć zagadkowy wątek historii bohaterskiej formacji.
„Wielki szacunek Panowie. Jeden z żołnierskich grobów zlokalizowany jest też za wsią Żłobek. Od wielu lat miejscowa społeczność paliła tam znicze i starała się dbać o grób” - zauważył z kolei w jednym z komentarzy pod postem wicestarosta włodawski Piotr Gorgol.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze