Aż 45 proc. Polaków doświadcza w pracy ryzyka pogorszenia zdrowia psychicznego – plasuje to nas na drugim miejscu wśród sześciu europejskich krajów objętych badaniem TELUS Mental Health Index.
Wyżej w tym zestawieniu znalazła się jedynie Hiszpania. Tam odsetek wynosi 48 proc.
Pracownicy pod presją
Niemal dwóch na pięciu europejskich pracowników zmaga się z wysokim ryzykiem problemów psychicznych związanych z wykonywaną pracą. Raport wskazuje, że czynniki takie jak płeć, wiek i status społeczno-ekonomiczny znacznie wpływają na zdrowie psychiczne pracowników.
Osoby bez oszczędności awaryjnych osiągały znacznie niższe wyniki w zakresie zdrowia psychicznego – około 42 punkty w porównaniu ze średnią unijną na poziomie 62 punktów.
Lepiej nie siedzieć dłużej niż 6 godzin dziennie
Eksperci zwracają uwagę na negatywny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie psychiczne. Osoby spędzające ponad sześć godzin dziennie w pozycji siedzącej osiągały gorsze wyniki zdrowotne. Problem ten jest szczególnie widoczny wśród pracowników biurowych, ponieważ oni ruszają się najmniej.
Ponadto doświadczenie różni się w zależności od płci. Kobiety mogą być bardziej narażone na negatywne skutki psychiczne z racji odmiennych obciążeń społecznych i zawodowych.
Na stan zdrowia psychicznego Polaków wpływa również wojna w Ukrainie
W raporcie podkreślono, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są szczególnie narażone na ciężkie reakcje kryzysowe w obliczu zagrożeń wojennych.
Sąsiedztwo Ukrainy, gdzie od 2022 roku trwa wojna z Rosją, powoduje dodatkowe obciążenie psychiczne u Polaków. Zwłaszcza w grupie osób z już istniejącymi zaburzeniami.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze