Kiedy może dojść do orzeczenia rozwodu?
Rozwiązanie małżeństwa przez sąd jest możliwe tylko w sytuacji, gdy między partnerami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a także nie zachodzą negatywne przesłanki rozwodu.
Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego ma miejsce, gdy doszło do zerwania łącznie trzech rodzajów więzi – emocjonalnej, fizycznej oraz gospodarczej. Sąd ocenia, czy partnerzy dalej żywią do siebie uczucia, czy utrzymują pożycie intymne oraz czy wspólnie gospodarują zarobkami. Trwałość rozkładu ocenia się z kolei na podstawie doświadczenia życiowego. Sąd weryfikuje, czy jest szansa na powrót małżonków do wspólnego życia.
Jeśli doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, trzeba jeszcze zweryfikować, czy nie zostały spełnione przesłanki negatywne rozwodu. Sąd sprawdza, czy w razie rozwodu nie ucierpi dobro małoletnich dzieci, a także ocenia, czy orzeczenie nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wyrok rozwodowy nie zostanie też wydany w sytuacji, gdy z żądaniem wystąpił małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy drugi partner wyraża zgodę na rozwód albo jego sprzeciw jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Krok 1: Analiza sprawy
Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem, zacznij od skonsultowania swojej sprawy z doświadczonym w sprawach rozwodowych prawnikiem. Specjalista przekaże, jakie dokumenty będą potrzebne do skierowania powództwa do sądu i wytłumaczy przebieg postępowania.
W Kancelarii Adwokackiej BUTNY każda sprawa rozwodowa jest analizowana indywidualnie. Przed skierowaniem pozwu do sądu zweryfikujemy wszechstronnie okoliczności i doradzimy, jakie działania podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.
Krok 2: Wniesienie pozwu do sądu
Po przeprowadzeniu analizy – jeśli okaże się, że zachodzą przesłanki do rozwiązania małżeństwa – sprawa zostanie skierowana do sądu. Właściwy będzie sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W innym przypadku właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a w dalszej kolejności powoda.
Pozew trzeba wnieść w dwóch egzemplarzach. Jedna kopia zostanie wysłana do współmałżonka. Do pozwu muszą zostać dołączone załączniki. Obok dowodów na poparcie swoich twierdzeń w ich zakres wchodzą m.in. akt zawarcia małżeństwa, odpisy aktów urodzenia dzieci, pełnomocnictwo czy dowód uiszczenia opłat.
Krok 3: Odpowiedź na pozew
Po doręczeniu pozwanemu małżonkowi odpisu pozwu ten będzie miał czas na złożenie odpowiedzi. W piśmie małżonek musi przedstawić swoje stanowisko w sprawie, potwierdzić albo podważyć twierdzenia powoda, a także ma prawo wyrazić swoją zgodę na rozwiązanie małżeństwa albo jej brak. W trakcie sporządzania odpowiedzi na pozew warto korzystać z pomocy adwokata albo radcy prawnego, gdyż zwykle już na tym poziomie zostaje nadany sprawie właściwy kierunek.
Krok 4: Rozprawa i postępowanie dowodowe
Po złożeniu odpowiedzi na pozew zostanie wyznaczony termin rozprawy. Najczęściej to kilka miesięcy od złożenia pozwu. Małżonkowie powinni stawić się w sądzie w wyznaczonym terminie. Nie muszą martwić się o publiczność – rozprawy rozwodowe nie są jawne. W sali będą strony wraz z pełnomocnikami, sędzia, ławnicy oraz protokolant. Po sprawdzeniu obecności sąd zweryfikuje tożsamość.
W pierwszej kolejności dojdzie do przesłuchania małżonków. Sąd będzie próbował ustalić, jakie mają stanowiska w sprawie i czy są przekonani co do rozwodu. W razie potrzeby przesłucha świadków, czy przeprowadzi dowód z opinii biegłego. Wszystko po to, aby ustalić, czy między partnerami ma miejsce zupełny i trwały rozkład pożycia. Strony postępowania mogą być również skierowane do mediacji.
Krok 5: Orzeczenie rozwodu
Jeśli stan sprawy jest jasny, rozwód może być orzeczony już po pierwszej rozprawie. Postępowanie wydłuży się m.in. w razie orzeczenia o winie jednego z małżonków, czy niezgodności stron co do władzy rodzicielskiej. Sąd orzeka o rozwodzie wyrokiem, który jest odczytywany na posiedzeniu jawnym.
Strony niezadowolone z orzeczenia mają prawo wnieść wniosek o uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od jego ogłoszenia. Po otrzymaniu uzasadnienia apelacja musi być złożona do sądu w ciągu 14 dni. Jeśli nikt nie wniesie wniosku o uzasadnienie orzeczenia, wyrok stanie się prawomocny.
Sprawy rozwodowe to złożone postępowania, które wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Korzystając z pomocy kancelarii specjalizującej się w takich procesach, oszczędzisz sobie nerwów i stresu, zyskując pewność, że na każdym etapie procedury będziesz mieć na kogo liczyć.