Pisanki od wieków towarzyszą ludzkości, a ich znaczenie wykracza daleko poza dekorację świątecznego stołu. Jajko, kryjące w sobie potencjał nowego życia, w wielu kulturach uważane było za pra-początek wszechrzeczy, symbol odradzania, płodności i nowego początku. W chrześcijaństwie stało się symbolem zmartwychwstania.
Na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmskiej można podziwiać pisanki z różnych okresów i regionów, prezentujące bogactwo wzorów i technik zdobienia. Wśród eksponatów znajdują się najstarsze pisanki ze zbiorów muzeum, pochodzące z lat 40. i 50. XX wieku, wykonane przez twórczynie ludowe, takie jak: Krystyna Brzuchala, Maria Wasyńczuk, Maria Marszaluk i Olga Wróblewska.
Ekspozycja prezentuje również prace współczesnych artystów, którzy kontynuują tradycję zdobienia pisanek, wprowadzając do niej nowe elementy i techniki. Wśród nich znajdą się: Marianna Majówka, Stanisława Mąka, Piotr Czapka i Michał Kowalik.
– By dowiedzieć się więcej o szczególnym znaczeniu pisanek, a przede wszystkim zobaczyć te kunsztowne obecne w kulturze od tysiącleci wzory, którymi wciąż są zdobione tradycyjne lubelskie pisanki batikowe, a także poznać nowe metody zdobienia świątecznych jajek, zapraszamy na wernisaż wystawy – mówi Ilona Sawicka, kustosz działu etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze