Wystawa „Za godzinę maj” to zbiór fotografii wybranych z kilku cykli: „Stany”, „Żywioły”, „Via” oraz „Gry i zabawy”. Jest to opowieść o przyspieszającym upływie czasu i perspektywie, która w związku z tym nieustannie się zmienia. To podróż przez drogę życia, jej zakręty i przystanki, przez bieg i bezruch, przez potrzebę bezpieczeństwa, bezsilność i próby korygowania błędów, przez poszukiwanie swojego miejsca i potrzebę uporządkowania wewnętrznego chaosu.
– Katarzyna Łata przyjmuje w swoich projektach fotograficznych rolę badaczki, która przetwarza dane poprzez przywoływanie rekordów z własnego życia, ujętych wizualnie w zmultiplikowane obrazy. Poszukuje ekwiwalentów dla wyrażenia własnych przeżyć. Balansuje między powodującymi nią, wręcz atawistycznymi odruchami, które kierują jej życiowymi wyborami, a świadomym ich kształtowaniem. Dokonuje diagnozy samej siebie, co czyni na płaszczyźnie psychologicznej i artystycznej, stawiając sobie zadanie odkrywania krajobrazów wewnętrznych i przetransponowania ich w obrazy fotograficzne osadzone w strukturach zaczerpniętych z otaczającej ją rzeczywistość. Analizuje funkcje pamięci w jej szerokim, pozornie zobiektywizowanym kontekście oraz osobniczym, subiektywnym wymiarze. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak pokłady zapamiętanych zdarzeń wpływają na zdolność budowania tożsamości, dokonywania wyborów, układania relacji ze światem. Na ile pamięć jest wybiórcza i jak dalece może nas determinować – mówi Danuta Kowalik-Dura, członek związku Polskich Artystów Fotografików.
Katarzyna Łata to artystka wizualna, doktor sztuki, kuratorka i popularyzatorka fotografii, a także wykładowca akademicki. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych, głównie w oparciu o fotografię. Obecnie jest kuratorką czterech galerii Miasta Ogrodów w Katowicach oraz wykładowcą Akademii Śląskiej i Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydziału grafiki w Katowicach. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wiele zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Była kuratorką licznych wystaw, jurorką konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w 2017 roku Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Na uroczystym otwarciu wystawy będzie obecna sama autorka prac, która z chęcią odpowie na pytania zgormadzonej publiczności. Kuratorem wystawy w Chełmie jest Ryszard Karczmarski.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze