Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Symbol Wielkanocny

Świat pisanki w Muzeum Ziemi Chełmskiej

W samo południe, 11 marca, w Muzeum Ziemi Chełmskiej, przy ul. Lubelskiej 56a, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Cały świat z pisanki… Najważniejsze atrybuty Świąt Wielkanocnych".
Świat pisanki w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Źródło:

Wystawę otworzyła dyrektor muzeum, podkreślając, że tegoroczna ekspozycja jest wyjątkowa, gdyż prezentuje nie tylko bogate zbiory muzeum, ale także nowe pisanki autorstwa Michała Kowalika, twórcy ludowego pracującego w muzeum. Dyrektorka muzeum złożyła również wszystkim zgromadzonym życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

Reklama

– Wchodzimy w okres przed Wielkanocą, a pisanka jest nieodłącznym symbolem Wielkiej Nocy, w związku z tym chcieliśmy pokazać  pisanki i powrócić do ich tradycji – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Kuratorką wystawy jest Ilona Sawicka, kustosz Działu Etnografii w muzeum, która wprowadziła publiczność w świat tradycji pisanek. Podkreśliła, że ekspozycja prezentuje nie tylko pisanki z regionu chełmskiego, ale także z innych regionów, ukazując różnorodność technik i wzornictwa.

– To jest najstarsza i największa kolekcja w naszym dziale. Pokazujemy nie tylko chełmskie pisanki. Chcieliśmy rozszerzyć zakres i pokazać jak wyglądają pisanki i z innych regionów Lubelszczyzny i z innych regionów Polski, więc jest to taka dodatkowa wartość tej wystawy – mówi Ilona Sawicka, kuratorka wystawy.

Głównym twórcą wystawy jest Michał Kowalik, który szczegółowo opowiedział o eksponatach.

– W czasach przedchrześcijańskich jajka były zdobione woskiem i miały bogatą bardzo symbolikę z tym związaną – mówi Michał Kowalik.

Zwiedzający mogli podziwiać pisanki wykonane różnymi technikami. Szczególną uwagę zwrócono na najstarszą pisankę w kolekcji, datowaną na lata 40. XX wieku, oraz prace takich twórców jak Krystyna Brzuchala ze Żmudzi, Maria Wasyńczuk, Maria Marszaluk i Olga Wróblewska z Wólki Czułczyckiej.

– Jeżeli chodzi o te pisanki archiwalne, to staraliśmy się wybrać najciekawsze przedstawienia i wykonania tych pisanek. Twórcy z okolic Lubelszczyzny byli bardzo kreatywnymi ludźmi i starali się stworzyć jak najciekawsze wzory. Tutaj odnajdujemy wszelkiego rodzaju wzory geometryczne, są to wzory roślinne, solarne, nawiązujące do takich wątków znaczeniowych, czyli na przykład symbole słońca i wiatraczki –  dodaje Michał Kowalik.

Michał Kowalik opowiedział również o symbolice wzorów, kolorystyce i technikach barwienia jajek.

– Kolorystyka właśnie tych dawnych pisanek może wiele osób zaskakiwać, bo one w większości były czarne. To wynikało z dwóch powodów. Przede wszystkim czarny kolor świetnie pozwala na wydobycie wzoru pisanki, dlatego pojawiał się najczęściej na pisankach. Kolor czarny także był przeznaczony dla szanowanych osób. Był jednym z kolorów, które były najtrudniejsze do uzyskania z surowców roślinnych, więc to też była sztuka – kontynuuje Michał Kowalik.

Fotorelacja z wydarzenia poniżej:

Na wystawie zaprezentowano również pisanki współczesne, inspirowane tradycyjnymi wzorami, ale także motywami patriotycznymi, takimi jak herb województwa lubelskiego.

– Pojawia się na naszej wystawie, czerpiąca ze współczesnych motywów pisanka, która jest ze wzorem wspomnianym wcześniej, ośmioczęściową swastyką, czyli wiatraczkiem. Natomiast z przodu mamy herb naszego województwa. Taka ciekawostka - herb województwa lubelskiego nawiązuje do chorągwi województwa, która walczyła w bitwie pod Grunwaldem – dodaje Kowalik.

Podczas wernisażu zaproszono zwiedzających do udziału w warsztatach, które będą odbywać się w kolejnych dniach. Rezerwacji można dokonać pod nr tel. 82 564-01-01 wew. 541.

Wystawa „Cały świat z pisanki… Najważniejsze atrybuty Świąt Wielkanocnych” to nie tylko prezentacja bogatej kolekcji pisanek, ale także opowieść o tradycji, symbolice i pięknie sztuki ludowej. Ekspozycja jest czynna do końca kwietnia.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama FFCL dodatek
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Szkoda, że nie szanuje się czegoś co jest fajne:( to świadczy kto mieszka w Chełmie.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Rowery w opałach. Chełm walczy z falą wandalizmu, a wojna w Ukrainie zakłóca sygnałAutor komentarza: ziomalTreść komentarza: rowery miejskie w Chełmie coraz częściej padają ofiarą wandalizmu, co przekłada się na problemy z ich dostępnością i stanem technicznym. Operator systemu – firma Wawa Bike Sp. z o.o. – nie kryje zaniepokojenia-szkoda ze gorliwi krytycy i prześmiewcy w społecznościowych mediach nie piętnują wandalizmu, tylko często ,gęsto hihi-śmichy urządzają. Wielu aspiruje do salonów Europy a pokazują normalny zaścianek.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 16:45Źródło komentarza: Rowery w opałach. Chełm walczy z falą wandalizmu, a wojna w Ukrainie zakłóca sygnałAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Tobie się nie dziwię. Nie ma to jak wieczna podstawówka.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:32Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Tobie już żadna reanimacja nie pomoże. Na to co ci dolega jeszcze nie wynaleźli lekarstwa.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:29Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Najlepiej oddaj za niego życie. Uwolnisz normalnych ludzi od twojego towarzystwa.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!
Reklama