W lutym 2024 roku miasto Chełm podpisało umowę na realizację projektu rewitalizacji terenów rekreacyjno-sportowych. Inwestycja o wartości 6,3 mln złotych obejmuje zarówno budowę nowych, jak i modernizację istniejących obiektów. Prace mają zostać ukończone w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy.
Początkowy budżet projektu wynosił 6 mln zł, jednak wszystkie oferty przetargowe przekraczały tę kwotę. Dzięki decyzji radnych, którzy zwiększyli finansowanie o 300 tys. zł, możliwe było wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac.
W ramach przedsięwzięcia przewidziano wykonanie placów zabaw przy ul. Wiejskiej oraz przy szkołach podstawowych nr 6, 7 i 8 (w tym ostatnim przypadku wraz ze skwerem). Do końca 2024 roku zakończono budowę placów przy ul. Wiejskiej, SP6 i SP8, jednak nie oznacza to, że już można z nich korzystać.
- Wykonawca zrealizował wspomniane elementy zadania i przekazał dokumentację pozwalającą na użytkowanie, m. in. certyfikaty. Z uwagi, że na placach przewidziana jest nawierzchnia z trawy, aby utrzymać warunki gwarancji, uruchomienie placów nastąpi po pierwszym koszeniu. Natomiast, w przypadku placu zabaw przy SP8 jego budowa była ujęta razem z budową skweru, dlatego zostanie on uruchomiony wraz z oddaniem do użytku wspomnianego obiektu. Ma to nastąpić w kwietniu - mówi nam Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm.
Aktualnie, wykonawca, po okresie zimowym, kończy rewitalizację skweru przy SP8, ma również wykonać dosiewy trawy na wykonanych placach zabaw oraz przystąpić do montażu urządzeń na placu zabaw przy SP7.
Czy obiekty będą ogólnodostępne?
Mieszkańcy Chełma wyrażają swoje oczekiwania dotyczące dostępności nowych terenów rekreacyjnych. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy na ten temat.
"Ogromna prośba, żeby te obiekty były otwarte do korzystania, a nie tak jak na przykład boisko na cementówce przy Jagiellońskiej jest cały czas zamknięte. Te obiekty są budowane z naszych podatków i powinny być dostępne do korzystania dla wszystkich" - napisał pan Grzegorz.
Prezydent Jakub Banaszek kilkukrotnie odnosił się do tej kwestii, wyjaśniając, że boiska na terenie szkół podlegają regulacjom prawnym wynikającym z prawa oświatowego, a decyzję o ich dostępności podejmują dyrektorzy placówek. Natomiast place zabaw i boiska poza terenami szkolnymi są ogólnodostępne, zgodnie z ich regulaminami.
Rewitalizacja terenów rekreacyjnych to ważne zadanie dla mieszkańców. Pozostaje jednak pytanie, w jakim stopniu i na jakich zasadach chełmianie będą mogli z nich korzystać...?
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze