Poszczególnym aspektom toczących się właśnie postępowań administracyjnych poświęcono całe, minione właśnie obrady rady gminy. O szczegółach zmian – zarówno tych, które zainicjowało niedawno miasto, jak i tych, które chce wprowadzić w życie gmina – informowano radnych i opinię publiczną wielokrotnie. Niemniej wójt Wiesław Kociuba postanowił raz jeszcze objaśnić wszystkie najważniejsze ustalenia minionego czasu i poprosić radnych o podjęcie uchwał opiniujących.
Ponieważ gmina chce zabiegać o swoje sprawy na najwyższym szczeblu, u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i wystosować do niego odpowiedni wniosek, potrzebowała skutecznego uzasadnienia w postaci uchwał. Z jednej strony chodziło więc o to, aby radni opowiedzieli się za ponownym włączeniem w granice gminy 75 ha ziem, które ta utraciła w roku 2023, a z drugiej wyrazili sprzeciw wobec propozycji miasta, która zakłada przejęcie 10 miejscowości i ok. 4000 ha gminnych terenów. Tak też się stało – Rada Gminy Chełm podjęła odpowiednie uchwały, które odzwierciedlają zresztą stan społecznych nastrojów w tej sprawie.
- Warto wspomnieć również o wynikach konsultacji społecznych, jakie odbyły się w sprawie wniosku grupy miejskich radnych o przyłączenie wspomnianych 4000 ha naszych terenów. Otóż w przypadku naszej gminy udział w konsultacjach wzięło niespełna 4900 osób. Głosów ważnych oddano 4864. Za proponowanymi zmianami opowiedziało się 39 osób, a przeciw nim 4822 mieszkańców. Tylko trzy osoby wstrzymały się od oddania głosu. W głosowaniu pojawiło się też 12 nieważnych głosów. Przeciwko tym zmianom opowiedziało się więc ponad 99% mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach – przypomniał w czasie obrad wójt Kociuba.
Mówił również o tym, że według jego opinii współpraca z miastem nie należała do najłatwiejszych, o czym świadczyć może, jak zaznaczył to podczas obrad, dynamika wymiany korespondencji pomiędzy samorządami.
- W okresie od listopada 2022 roku do września minionego roku wystosowałem do prezydenta miasta Jakuba Banaszka dziewięć pism. Wszystkie one dotyczyły realizacji zobowiązań, jakie zostały zapisane w porozumieniu z października 2021 roku. Chodziło w głównej mierze o rekompensaty za utracone dochody z tytułu włączenia terenu cementowni w granice miasta. Prezydent odpowiedział na pięć z tych pism. Odnoszę jednak wrażenie, że formułował te odpowiedzi dosyć niejasno. Odbiegał w nich od wcześniej podjętych zobowiązań. Ostatnie pismo wciąż zresztą pozostaje bez odpowiedzi – podkreślił w swoim wystąpieniu wójt Wiesław Kociuba.
Przypomniał również, że wiosną ubiegłego roku miało miejsce spotkanie przedstawicieli władz miasta z władzami gminy, na którym zapadły pewne decyzje w sprawie rekompensat, ale które ostatecznie nie zostały, zdaniem wójta, zrealizowane.
-Takie działania przeczą zasadom partnerskiej współpracy. Prowadzą też do znacznego uszczuplenia naszego budżetu. Dlatego też Rada Gminy Chełm zawnioskowała do właściwego ministra o ponowne włączenie w granice gminy obszaru, który liczy przeszło 300 ha, tzw. rolniczej enklawy i ostatecznie teren ten powrócił do gminy na początku 2025 roku. Teraz podejmujemy działania związane z odzyskaniem kolejnych obszarów – tym razem części miejskich obszarów ewidencyjnych 10 i 19 – przypomniał, nie po raz pierwszy zresztą, wójt.
Wszystkie tereny, o których przyłączenie zabiega obecnie gmina, liczą ok. 75 ha i można je podzielić na trzy obszary. Jeden z nich liczy ok. 31,49 ha i położony jest na północ od budowanej właśnie drogi ekspresowej S12. Mowa jest też o terenach liczących ok. 37,82 ha i zlokalizowanych na południe od linii kolejowej Warszawa-Lublin-Chełm-Dorohusk. Jest to z kolei obszar, który obejmuje część terenów Cementowni a także otaczające je niezabudowane grunty rolne. Obszar trzeci, najmniejszy (ok. 6,15 ha) zajmuje obecnie wyrobisko kopalniane chełmskiej cementowni.
Podjęte właśnie uchwały stanowią niezwykle istotny element toczących się w sprawie miasta i gminy procesów administracyjnych. Jaki ostatecznie będzie ich efekt? Przekonamy się o tym za kilka miesięcy.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze