Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama Alu point
Powstanie spółdzielnia energetyczna

Gm. Gorzków. Podejmują pionierskie kroki

Reklama
Rada gminy podjęła uchwałę o deklaracji przystąpienia do spółdzielni energetycznej, która ma zostać utworzona w oparciu o instytucje samorządowe. Celem tej inicjatywy jest obniżenie kosztów energii elektrycznej. Czy to przełom dla lokalnej samorządności w zarządzaniu energią
Gm. Gorzków. Podejmują pionierskie kroki

Źródło: wavebreakmedia_micro/freepik

Do "Wspólnej Energii" należeć miałby: Urząd Gminy Gorzków, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminna Biblioteka w Gorzkowie a także Szkoła Podstawowa w Gorzkowie. Jak zaznacza wójt gminy Piotr Cichosz, jest to przedsięwzięcie pionierskie w skali kraju. Cała inwestycja nie będzie partnerstwem innych gmin. 

Reklama

- Z kilkudziesięciu zarejestrowanych spółdzielni w Polsce, aktywnie funkcjonują jedynie dwie. Dlatego też zdajemy sobie sprawę, że podejmujemy się ambitnego zadania, ale widzimy w tym duży potencjał - wyjaśnia nam wójt gminy. 

Idea spółdzielni energetycznej opiera się na innym systemie rozliczania energii niż obecne zasady rynkowe. 

- Dziś energię produkowaną w okresie letnim sprzedajemy za niskie stawki rynkowe i nie mamy możliwości kompensowania tego w rachunkach. W spółdzielni będziemy mogli przesyłać energię między naszymi obiektami bez opłat przesyłowych oraz odbierać nadwyżki w okresie zimowym przy współczynniku 0,6 – wyjaśnia Cichosz.

Gmina Gorzków posiada obecnie w instalacjach fotowoltaicznych umiejscowionych na budynkach użyteczności publicznej ponad 100 kW mocy, a w planach są kolejne inwestycje. 

- Mamy wyliczenia wskazujące, że roczne oszczędności mogą sięgnąć nawet 100 tysięcy złotych. Nawet jeśli byłoby to 60 - 70 tysięcy, to nadal byłoby to warte realizacji - mówi wójt. 

Obecnie trwają prace nad formalnym zawiązaniem spółdzielni. Konieczne jest zrealizowanie procesu rejestracji, co obejmuje między innymi opracowanie statutu, powołanie organów oraz przygotowanie wszelkiej dokumentacji. 

- Plany zakładają, że do końca roku spółdzielnia zostanie formalnie zawiązana, a pierwsze realne korzyści finansowe powinny być widoczne w kolejnym roku. Musimy spróbować. Inne pomysły, jak budowa biogazowni, są dla nas zbyt kosztowne i trudne w realizacji, a spółdzielnia energetyczna to szansa na optymalizację kosztów energii, co dla małej gminy ma ogromne znaczenie – podsumowuje wójt. 

I wyjaśnia, że spółdzielnie energetyczne są wciąż nowością na rynku, a ich funkcjonowanie w praktyce będzie wymagało dopracowania wielu kwestii prawnych i organizacyjnych. Ma jednak nadzieję, że inicjatywa okaże się skutecznym narzędziem do obniżenia kosztów energii i lepszego wykorzystania lokalnych zasobów odnawialnych. 

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama