Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk
Będą dodatkowe pieniądze?

Region. Nowa ustawa, nowe obowiązki w sprawie obronności

W grudniu ubiegłego roku sejm przyjął ustawę „O ochronie ludności cywilnej”. Zawarte w niej przepisy mają być bliższe realiom i skuteczniej odpowiadać na potrzeby samorządów w obliczu jakiegokolwiek kryzysu. Co wiadomo o nowych regulacjach i jak oceniają je włodarze gmin powiatu chełmskiego?
Region. Nowa ustawa, nowe obowiązki w sprawie obronności
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik / mindandi

Na początku warto być może wyjaśnić, czym w istocie jest „ochrona cywilna”. Definicja, którą zawarł w dokumencie ustawodawca, określa ochronę jako specjalny system.

Reklama

„To system składający się z organów administracji publicznej wykonujących zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności przez ochronę życia i zdrowia ludzi, mienia, w tym zwierząt, infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia potrzeb bytowych, dóbr kultury i środowiska w sytuacji zagrożenia, zwanych dalej „organami ochrony ludności”, podmiotów wykonujących te zadania, zwanych dalej „podmiotami ochrony ludności”, oraz zasobów ochrony ludności” - brzmi jeden z pierwszych zapisów.

Tak więc w obliczu zagrożenia wspomniane wcześniej organy administracji publicznej stają się automatycznie organami obrony cywilnej, a podmioty ochrony (ludność) – podmiotami ochrony.

Jakie są więc zadania ochrony ludności cywilnej, która może, w razie zagrożenia, przeistoczyć się w obronę ludności? Pierwsze i podstawowe polega na „przygotowaniu organów administracji publicznej do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym na podejmowaniu działań ukierunkowanych na zapewnienie ciągłości działania organów administracji publicznej i na organizowaniu szkoleń i ćwiczeń organów ochrony ludności i podmiotów ochrony ludności, przygotowujących do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia spójności działań militarnych i pozamilitarnych w obronie państwa”. 

Tak więc na barkach lokalnej władzy administracyjnej spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie urzędników i ludności na wszelkie kryzysowe sytuacje. To lokalni włodarze mają wiedzieć, jakimi zasobami – ludzkimi i logistycznymi – dysponują, aby sprostać najpoważniejszym zagrożeniom i, co chyba istotniejsze, aby te dwa elementy mogły stworzyć sprawny, skuteczny system. Jednym słowem – sprawy bezpieczeństwa nie są rozstrzygane tylko i wyłącznie na „górze”. Za najważniejsze decyzje, w myśl nowej ustawy, odpowiadają w dużej mierze lokalni samorządowcy.

W jaki sposób oceniane są nowe regulacje? Większość włodarzy uważa, że nowa ustawa pozwoli uporządkować obszar bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie wiedzą jeszcze do końca, w jaki sposób mają wdrażać w życie konkretne założenia. W tej chwili mówi się przede wszystkim o tym, że na jednego mieszkańca danej przypadać będzie kwota ok. 80 zł, którą będzie można wydatkować między innymi za zakup dodatkowego sprzętu.

- Uważam, że nowa ustawa stanowi jednak krok w dobrym kierunku. Nowe przepisy precyzują zadania samorządów gminnych w zakresie ochrony mieszkańców, co pozwala na bardziej uporządkowane i skuteczne działania w sytuacjach kryzysowych. Jednocześnie wdrożenie tych regulacji będzie wymagało jeszcze szeregu aktów wykonawczych. Pierwszym istotnym krokiem będą szkolenia dla osób odpowiedzialnych za realizację tych zadań. Jestem przekonany, że podjęte działania znacząco przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy – uważa wójt gminy Ruda-Huta Jarosław Walczuk.

Pewne plany związane z wdrażaniem nowego systemu ma również włodarz gminy Kamień, Dariusz Stocki.

- Przekazano nam, że o środki na wdrażanie założeń ustawy będzie się można starać, składając odpowiedni wniosek. Jeśli idzie o nasze priorytety, to jednym z nich jest zakup odpowiedniego zbiornika na pitną wodę. Chcielibyśmy również zadbać o profesjonalny monitoring naszych ujęć wody. Poza tym, z tego co mi wiadomo, możemy te środki wydać na zakup specjalnych, ochronnych ubrań. Nasze plany obejmują również zakup samochodu typu pick-up, który umożliwiałby przemieszczanie się po wymagającym terenie – przekazał nam wójt Stocki.

Refleksją na temat funkcjonowania dawnego systemu podzielił się z nami również wójt Zdzisław Krupa. Uważa, że stare założenia tak naprawdę nie funkcjonowały i opierały się w dużej mierze na martwych statystykach. Czy tym razem będzie inaczej? Czy uda się system uczynić jednak „żywym” i skutecznym?

- W tej chwili mowa jest o tym, że będziemy się opierać przede wszystkim na jednostkach OSP, ponieważ to strażacy są najbardziej mobilni w terenie. Warto też zauważyć, że zaplanowane działania będą rozłożone w czasie. Między innymi dlatego, że na terenie naszej gminy nie funkcjonują żadne schrony. Dysponujemy tylko i wyłącznie tymczasowymi miejscami ukrycia. Rząd zapewnia jednak, że środki na te cele będą dostępne co roku. Myślimy o zakupie cysterny na pitną wodę, agregatów prądotwórczych i ubrań ochrony osobistej. W tej chwili jednak nasze wyliczenia są wyliczeniami „na papierze” - podkreślił w rozmowie z nami wójt Krupa.

Wójt Aneta Radomska odniosła się z kolei do zagadnienia ewakuacji ludności. Z dostępnej jej wiedzy wynika, że zostanie on niejako narzucony samorządom z góry. 

- Musimy więc czekać na konkretne rozstrzygnięcia. Tak nas poinformowano – przekazała nam włodarz gminy Białopole. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Pewnie Polak i katolik a nawet patriota.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 15:28Źródło komentarza: KRAJ. Dwulatek w oknie życia. Mówi, że przyprowadził go tataAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A kto to jest Maciak????????????????? Procentowa ilość głosów oddanych na Maciaka świadczy o poziomie intelektualnym głosujących. No cóż Polska B.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 15:25Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: nnTreść komentarza: Jedyny kandydat, który zapewnia mojej rodzinie życie w pokoju i dobrobycie, to Pan Maciej Maciak. Odsyłam zainteresowanych na kanał na You Tube "Musisz to wiedzieć' po szczegółowe informacje o programie. Także na stronę Ruchu Dobrobytu i Pokoju www.kwwrdip.plData dodania komentarza: 11.04.2025, 14:10Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Sej juTreść komentarza: talon na balonData dodania komentarza: 11.04.2025, 13:57Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: BalonTreść komentarza: Dzięki jego demagogii zmarło sporo ludzi, szczególnie starszych.Taki to wojownik.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 13:54Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!
Reklama