Pomidory należą do roślin z gatunku psiankowatych. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Do Europy dotarły dopiero w XV wieku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Nie od razu trafiły na stoły. Początkowo były uznawana za rośliny trujące.
Hodowano je jedynie dla dekoracyjnych owoców. Dopiero od XIX wieku na stałe zagościły w kuchni. W Polsce ich popularność rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie wielu dań bez pomidorów, jak choćby pizza czy popularna zupa – pomidorówka. Kuchnia włoska oraz hiszpańska słyną z potraw z dodatkiem pomidorów. Warzywa te idealnie nadają się do spożywania na surowo, przygotowywania mrożonek, przetworów: sosów, soków a nawet dżemów oraz do marynowania i suszenia. Są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawierają m.in. tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu potas (280 mg/100 g). Reguluje on m.in. ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę serca, usuwa nadmiar wody. W pomidorach występuje ponadto betakaroten – naturalny przeciwutleniacz, oraz likopen walczący z wolnymi rodnikami (działa przeciwnowotworowo, pozwala zachować młody wygląd na dłużej), a ponadto witamina C. Przy tym są niskokaloryczne – 15 kcal w 100 g.
Co ciekawe, w sałatkach nie należy łączyć świeżych pomidorów i ogórków. Zawarty w ogórkach enzym rozkłada i niszczy witaminę C w pomidorach. Co roku w Bunol w Hiszpanii, pod koniec sierpnia organizowana jest wielka bitwa pomidorowa – La Tomatina. Impreza trwa przez tydzień i przyciąga rzesze turystów z całego świata. Podobne bitwy odbywają się również w Polsce.
Podzielcie się z nami przepisami na Wasze ulubione dania z wykorzystaniem tych pysznych warzyw.
Napisz komentarz
Komentarze