- Obecnie w Chełmie zaobserwować można m.in. budowę wielu domów jednorodzinnych, dwóch bloków mieszkalnych oraz domów w systemie szeregowym. Wydane są również pozwolenia na budowę kolejnych dwóch bloków - mówi Jerzy Dobrowolski, p.o. dyrektora wydziału gospodarki przestrzennej, architektury i budownictwa UM Chełm.
- W tym roku wydano już łącznie blisko 180 pozwoleń na budowę. Ożywienie widoczne jest w budownictwie jednorodzinnym, gdzie liczba wydanych pozwoleń jest na chwilę obecną większa niż w całym roku ubiegłym, a przecież mamy dopiero sierpień. Tereny, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu były polami uprawnymi lub łąkami, zmieniają się w coraz gęściej zabudowane osiedla. Widać to chociażby w rejonie ul. Pszennej, Wolwinów czy na os. Rejowiecka. W mieście przybywa też zabudowy wielorodzinnej. Największe skupiska takich obiektów pojawiły się w ostatnich latach w rejonie ul. Przemysłowej, okolicach ul. Hrubieszowskiej oraz ul. Synów Pułku, gdzie powstało osiedle chełmskiego TBS`u. Niemal pewne jest, że w niedługim czasie bloków mieszkalnych znów przybędzie.
Także władze miasta dostrzegają zwiększony ruch w sferze budownictwa mieszkaniowego.
- Docierają do nas sygnały o kolejnych deweloperach, którzy szukają terenów pod budownictwo wielorodzinne. Bardzo prawdopodobne jest, że nowe bloki budowane będą także dla potrzeb stacjonujących w Chełmie żołnierzy – mówi prezydent Agata Fisz.
Właśnie w sprawie umożliwienia budowy mieszkań dla wojska toczą się w chełmskim urzędzie dwie procedury związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jedna z nich dotyczy terenów położonych przy ul. Trubakowskiej, druga, która ma szansę stanąć na sesji rady miasta już na jesieni, dotyczy obszaru przy ul. Lubelskiej. Łącznie dla potrzeb wojska powstać może nawet kilka budynków wielorodzinnych.
Niewykluczone, że kolejne bloki pojawią się za sprawą miasta i miejskiej spółki. Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dysponuje terenem pod budowę kolejnego bloku przy ul. Synów Pułku. Do tej pory oddano tam do użytku cztery takie obiekty, z czego ostatni został przekazany mieszkańcom w maju tego roku. Obecnie miejska spółka zbiera chętnych na kolejne mieszkania. Władze Chełma również rozważają budowę mieszkań wielorodzinnych. W przyjętym przez radę miasta Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Chełm na lata 2016-2020 uwzględniono powstanie kolejnego bloku z mieszkaniami socjalnymi.
- W ostatnich latach oddaliśmy do użytku szereg takich obiektów przeznaczonych na mieszkania socjalne, chronione i komunalne. Oczywiście budowa nowego bloku to wydatek rzędu kilku milionów złotych, dlatego szukać będziemy sposobu pozyskania na ten cel dodatkowych środków – dodaje Agata Fisz.
Trwające w mieście procedury zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to także zielone światło dla deweloperów i mieszkańców rozważających budowę nowego domu. Regulacje dotyczące przebiegu ulic czy przeznaczenia terenów to w wielu przypadkach otwieranie kolejnych rejonów miasta pod zabudowę wielo- i jednorodzinną. Procedury zmiany planów zagospodarowania prowadzone są obecnie aż dla 12 obszarów Chełma.
Napisz komentarz
Komentarze