Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Komputer gotowy czy składany – na co się zdecydować?

Do niedawna komputery stacjonarne stanowiły podstawowe narzędzie służące do pracy i rozrywki, jednak z czas zostały wyparte przez laptopy. W dobie pandemii, gdy pracownicy wielu firm zostali oddelegowani na pracę zdalną, zainteresowanie nimi jest coraz większe.
  • 11.05.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Komputer gotowy czy składany – na co się zdecydować?

Planujesz kupić komputer stacjonarny i zastanawiasz się, co wybrać: gotowy model czy tzw. składak? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.

 

Co przemawia na korzyść gotowych komputerów?

 

Rodzajów poszczególnych elementów składających się na kompletny zestaw komputerowy jest tak dużo, a ich specyfikacja tak różna, że wiele osób przeraża sama myśl o tym, że każdy z nich trzeba wybierać samodzielnie. Nie ma w tym nic dziwnego – ci, którzy nie są związani z tematem, musieliby poświęcić długie godziny na szukanie i porównywanie podzespołów, a ewentualna pomyłka w doborze przełożyłaby się na działanie komputera.

Decydując się na gotowy komputer, wystarczy tak naprawdę podłączyć go do prądu, by zaczął działać. Wszystkie podzespoły z całą pewnością są ze sobą kompatybilne, a cały zestaw objęty jest gwarancją. Rozwiązanie to jednak nie pozostaje bez wad, a jedną z największych jest cena – gotowe komputery zazwyczaj są dużo droższe niż te składane. Ponadto możliwości konfiguracyjne są dość ograniczone, a czasem wcale ich nie ma.

 

Dlaczego warto wybrać komputer składany?

 

Gotowce nie są w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów, w tym przede wszystkim programistów, informatyków, grafików czy graczy. Zatem dla tych, którzy potrzebują komputera wyposażonego w konkretne podzespoły, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne jego złożenie albo zakupienie poszczególnych elementów i powierzenie tej czynności specjaliście zajmującym się tym na co dzień.

Na korzyść składanego komputera przemawia niższa niż w przypadku gotowego zestawu cena – lepszą wydajność można uzyskać za mniejsze pieniądze. Do tego dochodzi większa swoboda konfiguracyjna oraz możliwość dostosowania urządzenia do wykonywania konkretnych zadań.

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii pozostaje złożenie komponentów w całość. Nie dość, że czynność ta jest dość czasochłonna, to jeszcze ryzyko pomyłki w zakresie zakupu niekompatybilnych podzespołów jest duże. Dlatego w przypadku braku wiedzy w tym zakresie najlepiej powierzyć złożenie komputera profesjonaliście. Co prawda usługi tego typu są płatne, ale skorzystanie z nich daje gwarancje, że komputer zostanie złożony poprawnie i będzie w pełni sprawny.

Materiał Partnera