Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Masło czy margaryna?

85 proc. Polaków nie zauważa różnicy pomiędzy smakiem masła i margaryny na kanapkach - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Poznaj się na tłuszczach". Celem badania było sprawdzenie preferencji masło vs. margaryna oraz wiedzy Polaków na temat produktów do smarowania pieczywa.
Masło czy margaryna?

50 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktu do smarowania pieczywa kieruje się smakiem, co trzecia osoba bazuje w tej kwestii na własnych przekonaniach. Polacy prześcigają się w argumentach o to, który z produktów jest zdrowszy i smaczniejszy. Z tego powodu organizatorzy kampanii "Poznaj się na tłuszczach" sprawdzili, jak rzeczywiście wygląda wyobrażenie i wiedza Polaków na temat masła i margaryny.

 

Zwolennicy obu produktów zostali poddani eksperymentowi blind test, podczas którego każdy z nich otrzymał do spróbowania dwie identyczne kanapki - jedną posmarowaną masłem, drugą margaryną. 85 proc. osób spontanicznie, nie zauważyło między nimi żadnej różnicy, blisko 10 proc. wskazało na różnicę, która rzeczywiście nie istniała (np. inne pieczywo), a tylko 5 proc. osób wskazało na tym etapie badania na różnicę w smarowidle. Co więcej, po wyraźnej sugestii, że kanapki różnią się, nadal tylko niewielki odsetek - 7,3 proc. osób, zwróciło uwagę na różnicę w produkcie, którym posmarowane zostały kanapki. To pokazuje, że deklarowane przez wiele osób preferencje smakowe w wyborze masła i margaryny są mitem.

 

Tymczasem zarówno masło, jak i margaryna mają swoje niewątpliwe walory zdrowotne i to one z punktu widzenia żywieniowców są najważniejsze.

 

- Podstawową zasadą, jaką każdy z nas powinien wziąć pod uwagę, to wiek i stan zdrowia. Warto przy tym pamiętać o kontrolowaniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, które w nadmiarze i poprzez swoje działanie prozapalne sprzyjają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych - komentuje ekspert kampanii "Poznaj się na tłuszczach" dietetyk Ewa Kurowska.

 

Margarynie biorący udział w ankiecie przypisywali takie cechy jak nowoczesność, dynamiczność, a także prozdrowotność i funkcjonalność. Masło kojarzone było przez nich z tradycją, spokojem i stonowaniem. Mówiąc o walorach fizycznych obu produktów do smarowania pieczywa, uczestnicy ankiety wskazywali na prostotę składu masła i rozbudowany skład margaryny. Masło postrzegane jest jako trudne, a margaryna łatwa w rozsmarowaniu. Nadal jednak wiele osób często błędnie obawia się o to, że drugi z wymienionych produktów jest zbyt mocno przetworzony.

 

- Wysokiej jakości margaryny zawierają do ok. 82% tłuszczów pochodzących z olejów: rzepakowego czy słonecznikowego. Większość współczesnych margaryn jest też wytwarzanych w oparciu o recepturę eliminującą tłuszcze trans, których tak bardzo się obawiamy.

 

Wybierając masło również warto zwracać uwagę na zawartość tłuszczu - prawdziwe powinno składać się z 82 proc. tłuszczu mlecznego. Dlatego w przypadku wyboru obu ze wspomnianych produktów do smarowania pieczywa warto czytać etykiety i zwracać uwagę na skład – dodaje ekspert kampanii "Poznaj się na tłuszczach", Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama