Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:12
Reklama
Reklama

Kuczka w krajobrazie miasta Chełma – historia i przyszłość. Ciekawa prezentacja w muzeum

Na wykład połączony z prezentacją pod tytułem „Kuczka w krajobrazie miasta Chełma – historia i przyszłość”' zaprasza 30 czerwca Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie.
Kuczka w krajobrazie miasta Chełma – historia i przyszłość. Ciekawa prezentacja w muzeum

Autor: Muzeum Ziemi Chełmskiej

Z inicjatywy Stowarzyszenia Panorama Kultur przeprowadzono ekspertyzę żydowskiej kuczki na elewacji kamienicy przy ulicy Reformackiej 23 w Chełmie.

- Ekspertyza ta jest pierwszym krokiem w procesie konserwacji obiektu, który pozwoli na zachowanie tego cennego historycznie i malowniczego elementu w kulturowym pejzażu Chełma – mówi Dorota Bida, adiunkt w dziale historii. - Zapraszamy na wydarzenie podsumowujące projekt i prezentujące jego efekty w czwartek, 30 czerwca, o godzinie 17 w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelska 57 (róg ul. Podwalnej).

Przewidziano też transmisję on-line. Szczegóły na stronie internetowej chełmskiego muzeum oraz facebooku.

Kuczka to element żydowskiej architektury mieszkalnej – drewniana dobudówka pełniąca funkcję rytualnego szałasu umożliwiającego Żydom obchodzenie siedmiodniowego święta Sukkot (szałasów) odbywającego się jesienią. Święto upamiętnia biblijną wędrówkę Żydów po pustyni, dlatego zgodnie z obrzędem należało spędzić je w namiocie, pod gołym niebem.

- Kuczka umiejscowiona na elewacji kamienicy przy ul. Reformackiej 23 w Chełmie jest unikalnym przykładem obiektu, w którym zachowały się elementy mechanizmu otwierania klap w dachu (kołowrotki, linki i bloczki). W okresie powojennym nie uległa żadnym zmianom, dzięki czemu do dziś zachowała się w stanie pierwotnym, jednak jej drewniana konstrukcja wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej - dodaje Bida.

W ramach projektu „Kuczka w Chełmie przy ul. Reformackiej 23 – ekspertyza historyczno – naukowa, konstrukcyjna i inwentaryzacja”, realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur i dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, przeprowadzono naukowo-historyczne rozpoznanie obiektu, inwentaryzację i ekspertyzę konstrukcyjną stwierdzającą jego stan techniczny.

Podczas spotkania w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie dr Małgorzata Michalska-Nakonieczna, kierująca pracami nad ekspertyzą chełmskiej kuczki, zaprezentuje wyniki badań w kontekście wielokulturowej historii regionu.

Dr Małgorzata Michalska-Nakonieczna to autorka artykułów naukowych na ten temat oraz doktoratu pt.: Elementy żydowskiego dziedzictwa architektonicznego w strukturach urbanistycznych i krajobrazie miasteczek Lubelszczyzny. Kierowała pracami nad ekspertyzą kuczki w Płocku przy ulicy Grodzkiej 8, na zlecenie Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Współpracuje z Muzeum Wsi Lubelskiej w ramach pracy z budownictwem drewnianym. Na portalu Facebook popularyzuje tematykę obecności kuczek w krajobrazie polskich miast prowadząc stronę: Kuczki Lublina, Lubelszczyzny i reszty świata (www.facebook.com/groups/210942612975845).

Organizatorzy tego wydarzenia to: Stowarzyszenie Panorama Kultur, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

Dorota Bida, adiunkt w dziale historii:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama