Pomysł budowy pumptracka, czyli toru rowerowego o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach, pojawił się latem 2019 roku. Młodzi mieszkańcy Rejowca spędzający wakacje na półkoloniach odwiedzili burmistrza Tadeusza Górskiego w urzędzie. Rozmawiano między innymi o potrzebach ludzi młodych, możliwościach spędzania przez nich czasu wolnego i ofercie sportowo-rekreacyjnej. Efektem tego spotkania była budowa pumptracka.
Realizacja inwestycji, ze względu na pandemię koronawirusa, rozciągnęła się w czasie. Ostatecznie jednak konstrukcja całego toru powstała w ubiegłym roku. Składa się z zakrętów oraz pompek rozpędowych, muld i zakrętów oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymanie prędkości bez pedałowania. Rowerowy plac zabaw – jak go również nazywają – zbudowany jest z elementów modułowych. Takie rozwiązanie umożliwia jego rozbudowę o kolejne elementy, gdyby taka potrzeba zaistniała.
Korzystać z niego może każdy, niezależnie od wieku, gdyż przeznaczony jest zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i profesjonalnych treningów. I choć mówi się, że jest to tor rowerowy, doskonale nadaje się do jazdy na deskorolce, hulajnodze i rolkach. Co ważne, obiekt może służyć do samodzielnej formy aktywności, a przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, może być pomocny w obyciu się z rowerem, przy okazji rozwijać koordynację ruchową oraz zmysł równowagi.
Obok placu, na którym zlokalizowany jest pumptrack, zamontowany został bezprzewodowy głośnik. Można się z nim połączyć za pomocą telefonu komórkowego i słuchając muzyki, miło i aktywnie spędzić czas.
Oficjalne otwarcie pumptracka miało miejsce w tym roku. Wydarzenie to zostało zorganizowane z inicjatywy burmistrza Rejowca i połączone z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pn. ”Pumptrackowo – zdrowo - kolorowo”. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody autorom najlepszych projektów ozdobienia ścian zewnętrznych obiektu.
Przeprowadzona została również akcja szkoleniowa oraz pokazy jazdy na deskorolce, hulajnodze i rolkach. W roli instruktorów wystąpili członkowie Stowarzyszenia Sportowe Extreme Live For Ride „SKATE ROOM”.
Zdaniem rejowieckiego samorządu oraz mieszkańców, tego typu infrastruktura z pewnością przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności miasta, a sam tor doskonale wpisał się nie tylko w szkolną, ale i miejską przestrzeń.
Budowa pumptracka wyniosła 217 tysięcy złotych. Inwestycja sfinansowana została z budżetu gminy.
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - rozpoczynamy głosowanie!
Napisz komentarz
Komentarze