Późnobarokowy murowany szpitalik-przytułek w Sawinie, wchodzący w skład zespołu sakralnego, został zbudowany ok. 1757 roku i posiada obecnie status zabytku. Użytkowany był do początku lat 70. XX w. Stał praktycznie nieużytkowany i zapomniany aż do 2016 roku, kiedy Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin podjęło inicjatywę ratowania obiektu i podjęło starania, by pozyskać środki na jego remont.
W działania na rzecz ratowania zabytku włączyła się również parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie. Prace związane z renowacją obiektu rozpoczęły się w 2018 roku, kiedy staraniem kapłanów z sawińskiej parafii udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do budżetu inwestycji włączono również darowizny ze Wspólnoty Gruntowej oraz innych źródeł. Niezbędne prace konserwacyjne trwały praktycznie do dzisiaj.
- Udało się przywrócić dawną świetność budynku, wszystkie pomieszczenia przygotowano z myślą o działalności społecznej i kulturalnej. W szpitaliku ma swoją siedzibę Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin. Swoje biuro ma tam również Zarząd Wspólnoty Gruntowej Wsi Sawin - informuje Agnieszka Dąbrowska, prezes organizacji. - W byłej kostnicy znajduje się natomiast toaleta przystosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych. Cenne dopełnienie bryły budynku stanowi unikatowy komin z czterema arkadami, zatem o kształcie zupełnie niespotykanym w naszym regionie, a może i w skali kraju. Wyremontowany obiekt będzie przede wszystkim miejscem spotkań kulturalnych. Powstanie tam Punkt Informacji Regionalno-Turystycznej. Chcemy również znaleźć w nim miejsce na wyeksponowanie wydawnictw i publikacji stowarzyszenia oraz materiały promujących gminę Sawin.
W 2020 roku sawińskie towarzystwo wydało publikację, w której opisuje historyczne losy zabytkowego przytułku. Książka stanowi swoisty przewodnik po losach budynku - od czasów, kiedy powstał, do momentu, kiedy przeprowadzony został jego generalny remont. Za redakcję publikacji odpowiadał regionalista i historyk, członek zarządu RTGS Mirosław Marek Dederko.
- Warto zarezerwować sobie czas i pojawić się na otwarciu. Będzie można zapoznać się z efektami prac przeprowadzonych do tej pory w budynku, a także posłuchać o jego historii - zachęca Dąbrowska.
Napisz komentarz
Komentarze