Sprawdźmy księgę wieczystą
Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji i spójrzmy na nią z perspektywy kupującego. Od czego należy zacząć i o czym trzeba pamiętać, jeśli zdecydujemy się na nabycie nieruchomości z hipoteką? - Zacznijmy od sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowane. Przeanalizujmy szczególnie dział III i IV. To tam znajdują się informacje o ograniczeniach dotyczących nieruchomości, kim jest wierzyciel i jaka jest kwota hipoteki. Dodatkowo księga wieczysta informuje o ewentualnej egzekucji komorniczej, jeżeli mieszkanie byłoby nią objęte – wyjaśnia agentka. Dodaje, że z działu III konkretnie dowiemy się, kto jest właścicielem, ewentualnie użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Znajdziemy tutaj również informacje odnośnie sposobu nabycia prawa przez osobę, która jest wpisana jako właściciel, użytkownik wieczysty. Tu także znajdziemy informacje dotyczące: ograniczonego prawa rzeczowego, ograniczenia w użytkowaniu nieruchomością, np. wszczęcie egzekucji, służebności przesyłu bądź służebności przechodu, prawa i roszczenia takie jak prawo pierwokupu, odkupu, dzierżawy, umowy przedwstępnej, prawa dostępu do urządzeń, np. obsługujących kilka nieruchomości oraz innych roszczeń ciążących na nieruchomości z wyjątkiem hipoteki. Z księgi IV dowiemy się, czy nieruchomość obciążona jest hipoteką, w jakiej wysokości w jakiej walucie. Tu również widnieje informacja o ewentualnym wierzycielu hipotecznym.
Zawarcie umowy przedwstępnej
Umowę przedwstępną sporządza się w formie aktu notarialnego i ma ona kluczowe znaczenie dla ochrony interesów obydwóch stron.– Zgodnie z przepisami prawa hipoteka stanowi nieodłączny element nieruchomości, co oznacza, że przenosi się ją na nowego właściciela mieszkania. W treści umowy należy więc wskazać zasady spłaty zobowiązania. Najlepszym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest podanie w akcie notarialnym rachunku technicznego banku, na który to kupujący przelewa kwotę zobowiązania. Pozostała zaś kwota transakcji wpływa na konto sprzedającego – przypomina agentka Północ Nieruchomości w Chełmie.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Do wykreślenia z księgi wieczystej wymagane jest posiadanie kompletu dokumentów. – Im szybciej je zgromadzimy, tym wcześniej mamy możliwość złożenia wnioski do sądu wieczystoksięgowego.Rozpatrzenie wniosku trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Z kolei koszt wykreślenia hipoteki nie jest wysoki (wynosi po 100 zł za każde wykreślenie zobowiązania) i zazwyczaj ponosi go sprzedający – zaznacza Patrycja Szmagalska.
Jeżeli macie pytania dotyczące kupna mieszkania obciążonego hipoteką lub innych transakcji związanych z nieruchomościami, skontaktujcie się z agentami Północ Nieruchomości w Chełmie. Chętnie rozwieją wszystkie wątpliwości i pomogą bezpiecznie przeprowadzić cały proces kupna-sprzedaży nieruchomości.
Czytaj więcej: Z nami możesz tylko zyskać
Napisz komentarz
Komentarze