Najstarszy z braci, Damian, triumfował w konkursie Rolnik z Lubelskiego 2022 w kategorii sadownictwo.
- Zajmujemy się głównie uprawą jabłek, orzechów laskowych, porzeczki czarnej. Ukierunkowani jesteśmy na rynki zagraniczne. Zmieniliśmy trochę swój profil gospodarstwa. Zmodernizowaliśmy maszyny i wybudowaliśmy chłodnię na owoce. W sortowni możemy przygotować jabłka, które w specjalnych opakowaniach płyną później 60 dni w kontenerach morskich - opowiada Damian Palus.
Obecnie sprzedają je na rynek azjatycki, m.in. do Indii. Owoce trafiają też do znanej w kraju sieci sklepów.
Rafał jest z kolei najmłodszy z braci Palusów. Wygrał w konkursie Ekolubelskie 2022, a doceniony został za uprawę wiśni ekologicznej.
- Uprawa wiśni jest dość ciężka i skomplikowana. Przede wszystkim wszystko musi być wykonywane zgodnie z wytycznymi. Wcześniej musiałem uzyskać specjalny certyfikat. Nie można używać herbicydów. Należy też dbać, aby na drzewka nie przedostawały się choroby i szkodniki. Z roku na rok nabieramy więcej doświadczenia i uczymy się na własnych błędach. Ponadto brat Adrian jest utalentowany w tworzeniu różnych maszyn. Skonstruował urządzenie, które plewi pod krzewami i drzewkami różne chwasty. Bardzo ułatwiło to nam pracę - mówi Rafał Palus.
Gdy blisko dekadę temu przejęli gospodarstwo od rodziców, działalność sadowniczą prowadzili na 20 hektarach. Teraz jest ono ponad 4 razy większe. Dla zobrazowania skali ich działalności wystarczy wspomnieć, że produkcję jabłek zwiększyli od 200 ton do półtora tysiąca ton.
Palusowie zgodnie podkreślają, że to zasługa chęci, dobrych wyników i rodzinnej atmosfery, która jest podstawą sukcesu. Cały czas dbają również o rynki zbytu, aby ich działalność ciągle się rozwijała. Zresztą bracia połączyli pasję z wykształceniem, a zdobytą wiedzę cały czas uzupełniają, biorąc udział w seminariach i targach sadowniczych. Wizyty studyjne odbywają się również w ich gospodarstwie.
W konkursie Rolnik z Lubelskiego 2022 w kategorii sadownictwo, podobnie jak w ubiegłym roku, wyróżnienie otrzymał Piotr Idzik z Suchodół za uprawę agrestu, a także porzeczki czarnej i czerwonej.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze