Występują w nim takie składniki mineralne jak: mangan, miedź, selen, pierwiastki: nikiel, kobalt, witaminy z grupy B, C, PP, A, olejki eteryczne (m.in. allicyna) oraz flawonoidy.
Czosnek niszczy wirusy, bakterie i grzyby, pomaga pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie, spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Jest nieodzowny w walce z przeziębieniem i grypą. Można z niego przygotować np. leczniczy syrop, dodać do gorącego mleka z miodem. Dodatkowo obniża temperaturę ciała, pomaga w odkrztuszaniu. Reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała powstawaniu miażdżycy i nadciśnienia. Ponadto zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą. Przyspiesza też wydzielanie żółci i wspomaga przemianę materii. Osoby, które regularnie jedzą czosnek, rzadziej chorują na zawał i udar.
Czosnek posiada również właściwości antynowotworowe. Najzdrowszy jest czosnek zjedzony na surowo. Wiąże się to jednak z charakterystycznym zapachem. Można go zniwelować, popijając czosnek mlekiem, czerwonym winem lub przegryźć natką pietruszki.
Napisz komentarz
Komentarze