Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Czym jest e-recepta i jak wygląda proces jej realizacji?

Pacjenci, którzy chcą w Polsce wykupić leki na receptę, potrzebują dokumentu cyfrowego – recepty elektronicznej. Jest to rozwiązanie, które zostało wprowadzone już trzy lata temu, jednak wciąż nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega. Co warto wiedzieć na temat e-recept, a także ich realizacji i wystawiania?
Czym jest e-recepta i jak wygląda proces jej realizacji?

Telekonsultacje a e-recepty

Pacjenci początkowo nie byli przekonani do e-recept i podchodzili do nich z dużą dozą nieufności. Z czasem to rozwiązanie zyskało jednak na popularności, tym bardziej, że dziś jest to domyślna forma otrzymywania tego dokumentu. Osoby, które chcą być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w medycynie, powinni zapoznać się z zaletami nie tylko recept elektronicznych, ale także telekonsultacji. Są to wizyty przeznaczone dla każdego pacjenta – a zwłaszcza dla tych, którzy: 

  • mieszkają na terenach z ograniczonym dostępem do opieki medycznej, 
  • są zbyt chorzy na to, by odbyć tradycyjną wizytą w gabinecie lekarza, 
  • nie chcą czekać wiele miesięcy na konsultację u wybranego specjalisty, 
  • leczą się na choroby przewlekłe i na stałe przyjmują konkretne leki, 
  • nie posiadają własnego środka transportu.

Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że w zdecydowanej większości przypadków lekarz wcale nie potrzebuje ich widzieć osobiście. Większość osób na pewno spotkała się z sytuacją, kiedy po długim oczekiwaniu na wizytę okazało się, że ta polegała wyłącznie na rozmowie. A rozmowę, jak powszechnie wiadomo, równie dobrze przeprowadzić można za pośrednictwem telefonu lub internetu. Warto wspomnieć o tym, że jeśli lekarz uzna, że w przypadku danego pacjenta zasadne będzie zalecenie wizyty stacjonarnej, na pewno to zrobi. Telekonsultacja tak naprawdę w niczym nie odbiega od tradycyjnej wizyty – z tym że pacjent nie musi martwić się o konieczność osobistego stawienia się w gabinecie lekarskim.

Dla kogo recepta online będzie dobrym rozwiązaniem?

Pacjenci często zastanawiają się, jak wygląda wystawienie recepty online i czy jest ona rozwiązaniem zgodnym z prawem. Prawda jest taka, że w tej kwestii nie ma się o co obawiać. Wystarczy skorzystać z usług polecanego portalu zajmującego się umawianiem zdalnych konsultacji. Do wystawienia e-recepty uprawnieni są wyłącznie specjaliści. Bardzo ważne jest to, że dokumentu nie można wystawić bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Mnóstwo osób jest wciąż przekonanych, że portale do umawiania telekonsultacji to miejsca, w których pacjent może zwyczajnie zamówić potrzebny mu lek. Nic bardziej mylnego niż takie przekonanie! To specjalista na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji decyduje o tym, czy przypisać określony lek. Jeśli uzna, że wystawienie e-recepty w danym przypadku nie jest zasadne, na pewno tego nie zrobi.

Pora zastanowić się, dla kogo szczególnie przydatne mogą okazać się recepty online. Otóż, są one rozwiązaniem polecanym zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych. Są to pacjenci przyczyny którzy przez dłuższy okres czasu przyjmują te same leki. Do tej pory, kiedy chcieli otrzymać receptę na nowe opakowanie, musieli osobiście udawać się do gabinetu lekarskiego. Połączenie telemedycyny i e-recepty sprawiło, że dokument uprawniający do zakupu potrzebnego im leku mogą otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu. Lekarz dysponuje bowiem dostępem do systemu informatycznego, w którym zapisane są wszystkie informacje na temat choroby i historii medycznej danego pacjenta. Z czystym sumieniem może więc przepisać mu receptę na przyjmowany na stałe lek. Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ciągłość terapii w dużym stopniu wpływa na jej powodzenie. 

Z dobrodziejstw telemedycyny bardzo chętnie korzystają także kobiety, które na stałe zażywają antykoncepcję hormonalną. Nie ma co ukrywać – umawianie wizyty w gabinecie ginekologa za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie aktualnie zażywanego leku, jest mocno problematyczne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że podczas wizyty lekarz zazwyczaj nie bada pacjentki tylko wystawia e-receptę. Możliwość konsultacji zdalnych świetnie sprawdza się także w przypadku sytuacji awaryjnych, kiedy czas odgrywa bardzo ważną rolę. Pacjentki, które potrzebują tabletki dzień po – tak zwanej antykoncepcji awaryjnej, mogą otrzymać receptę na nią za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że wypełn formularz na stronie internetowej i poczekają na decyzję specjalisty. Jeśli ten uzna, że wystawienie recepty ma sens, pacjentka może liczyć na otrzymanie dokumentu nawet w kilkanaście minut po zakończonej konsultacji.

Jak otrzymać receptę elektroniczną?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że recepta elektroniczna cieszy się ona bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Osoby, które chcą otrzymać dokument, mogą zdecydować się na umówienie wizyty w gabinecie stacjonarnym, bądź też wybrać konsultacje zdalne za pośrednictwem telefonu lub internetu. Niezależnie od tego, którą z dostępnych opcji wybiorą, jedno jest pewne – mogą liczyć na rzetelną i fachową pomoc lekarza. 

W trakcie konsultacji nie tylko zapozna się on z dolegliwościami pacjenta, ale także wskaże zalecenia odnośnie dalszego sposobu postępowania, a w razie potrzeby – wystawi zwolnienie z pracy bądź też właśnie e-receptę. Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że e-recepta jest dokładnie tym samym, co recepta papierowa, z tym że występuje w formie elektronicznej. Pacjent w celu jej realizacji musi udać się do apteki z kodem SMS i swoim numerem PESEL. Jeśli chory jest osobą, która nie posiada dostępu do internetu, e-receptę otrzyma pod postacią papierowego wydruku z kodem kreskowym. Wystarczy, że przedstawi go farmaceucie, a natychmiast uzyska możliwość wykupienia potrzebnego mu leku.

Podsumowując, można uznać, że e-recepta to rozwiązanie, które miało duży wpływ na polską medycynę. Dziś, poza nielicznymi wyjątkami, nie spotkamy się już z papierową wersją tego dokumentu. Nie ma się jednak czemu dziwić, cyfrowa wersja jest bezpieczniejsza i można uzyskać ją drogą online. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama