Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama mikołaj radio
Reklama Sleeping Expert Chełm

Chełm: MPGK rozpoczął w mieście wiosenne porządki [ZDJĘCIA]

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poczuło już pierwszy powiew wiosny. Pracownicy spółki zaczęli już działać, aby zimowa aura odeszła w zapomnienie. Pierwszy etap prac - oczyszczanie nawierzchni drogowej - już się rozpoczął.
Chełm: MPGK rozpoczął w mieście wiosenne porządki [ZDJĘCIA]

Autor: nadesłane od MPGK

Pozimowe sprzątanie Chełma już się zaczęło. Najpierw MPGK ma zamiar uprzątnąć zalegający piasek, żwir, błoto i liście z nawierzchni drogowych, chodników, zatoczek oraz parkingów. Oczyszczone zostaną też ścieżki rowerowe. Wyjątkiem są chodniki przyległe do posesji - w takim przypadku zachowanie porządku leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości.

- W tym roku, w celu przyspieszenia prac, wprowadziliśmy w spółce system dwuzmianowej pracy zamiatarek i dodatkową możliwość interwencyjnych prac nocnych w miejscach niebezpiecznych, np. na wysepkach czy przejściach dla pieszych. Wiadome jest, że obszar miasta jest rozległy i nie wszystkie prace uda się zrealizować w jednym tygodniu. Etap oczyszczania miasta z piasku powinien się zakończyć w perspektywie ok. miesiąca, ale będzie on tak naprawdę kontynuowany aż do kolejnej zimy - przekazał nam Jakub Oleszczuk, prezes MPGK w Chełmie.

Chełmska spółka posiada trzy zamiatarki - dwie samojezdne (jedna duża, druga do chodników) oraz jedną elewatorową (do większych zanieczyszczeń, tj. patyki czy duże ilości zalegającego piasku i błota). Nowością jest wprowadzenie monitoringu GPS w zamiatarkach. Dzięki temu wykonywane są mapy przejechanych tras, sprawdzana jest lokalizacja sprzętu. Na podstawie danych z GPS tworzony jest też dziennik dobowy zawierający godziny odjazdu i powrotu zamiatarek. Narzędzie pomaga w tworzeniu tzw. trasówek. Poprawi to jakość realizowanych przez spółkę usług poprzez stworzenie dokładnego harmonogramu.

- Drugi etap prac zaplanowaliśmy z początkiem kwietnia. Obejmuje on oczyszczenie ekranów akustycznych, znaków, barier drogowych. Do tego zadania spółka użyje dwóch specjalistycznych samochodów ciśnieniowych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Planowane jest też mycie małej architektury miejskiej oraz doroczna wymiana piasku w piaskownicach miejskich i kontrola placów zabaw. Przy wyższych temperaturach będzie możliwe rozpoczęcie malowania ławek czy śmietniczek ulicznych - dodaje Oleszczuk.

Planowana jest również wymiana odeskowania ławek i siedzisk. MPGK regularnie zajmuje się też zbieraniem śmieci w parkach, na zieleńcach, pasach drogowych. Grabione są trawniki i pasy zieleni oraz zbierane liście i gałęzie, które spadły z drzew. Wykonywane są również wycinki i przycinki, które zleca departament komunalny. MPGK monitoruje także miasto pod kątem powstawania dzikich wysypisk.

- Każdego tygodnia spółka porządkuje takie miejsca, ale dzięki dobrej pracy Straży Miejskiej w Chełmie, która na bieżąco prowadzi kontrole w terenie, dostrzegamy ich spadek. Tutaj apeluję i przypominam, wszelkie odpady problemowe mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego przy ul. Bieławin - mówi prezes MPGK.

Spółka, chcąc poprawić jakość swoich usług, zauważyła konieczność zwiększenia ilości pracowników. Podjęto więc decyzję, że rozpoczną współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Chełmie oraz Centrum Integracji Społecznej w ramach dwóch projektów: Aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych oraz Drogi 2023 - organizacja robót publicznych. 

- Pomysł jest taki, aby zatrudnić ok. 15 osób z tych projektów, w celu kierowania ich do robót porządkowych na terenie miasta i wzmocnienia składu osobowego zakładu oczyszczania miasta - skomentował Oleszczuk.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama