Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Duży dom zbudujesz bez pozwolenia

Agent Radzi Do Sejmu trafi projekt ustawy, który wprowadza poważne zmiany na rynku nieruchomości. Nowe prawo ułatwi budowę domu o dowolnej powierzchni. O szczegółach opowiada agent Północ Nieruchomości w Chełmie, Angelika Urbańska.
Duży dom zbudujesz bez pozwolenia

Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej ‒ w uproszczonej procedurze ‒ dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Wkrótce możliwość budowy domu na zgłoszenie będzie możliwa niezależnie od jego metrażu. Jakie jeszcze zmiany nas czekają? 

Uproszczona procedura

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, po zmianach budowa domów jednorodzinnych na własne potrzeby, o powierzchni zabudowy poniżej i powyżej 70 mkw., będzie możliwa na podstawie uproszczonej procedury. – Dom na zgłoszenie postawimy wtedy, gdy będzie to budynek jednorodzinny, wolnostojący, o maksymalnie 2 kondygnacjach. Mimo że pozwolenie nie jest konieczne, budowa będzie musiała być realizowana pod nadzorem kierownika. W przypadku domów powyżej 70 mkw. konieczne będzie również prowadzenie dziennika budowy – wyjaśnia Angelika Urbańska

Dodaje, że urzędnicy nie będą mogli sprzeciwić się budowie, pod warunkiem że wymagana dokumentacja, którą złożymy, jest kompletna. Gdy prace zostaną zakończone, nie będzie trzeba już uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie. Wystarczy zawiadomić o zamknięciu robót. Obszar oddziaływania budynku nie może wykraczać poza działkę inwestora.

 

Mogą cię skontrolować

Uproszczone przepisy nie oznaczają samowolki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że organy nadzoru budowlanego mogą na każdym etapie realizacji inwestycji oraz po jej zakończeniu skontrolować, czy budynek powstał zgodnie z przepisami. – Inwestor, który chce postawić dom na zgłoszenie, pod groźbą kary będzie musiał oświadczyć, że buduje go w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, takie oświadczenie nie oznacza, że domu nie można wynająć, sprzedać albo przepisać w testamencie. Celem oświadczenia jest jedynie stwierdzenie stanu faktycznego w momencie składania deklaracji – zaznacza agentka. 

Łatwiej zbudujesz schron 

Wspomniane zmiany to tylko niewielka część rewolucji, która wkrótce czeka nas w przepisach. Nowe rozwiązania wprowadzą wiele innych zmian. Wprowadzona zostanie możliwość budowania przydomowych schronów o powierzchni do 35 mkw. na zgłoszenie. W prawie pojawi się dokładna definicja schronu. Angelika Urbańska wyjaśnia też, że zmienią się również kwestie związane z załatwianiem formalności.– Co ważne, tylko do 30 czerwca 2024 roku będzie można składać dokumenty budowlane na papierze. Później obieg dokumentacji będzie w pełni cyfrowy i realizowany za pośrednictwem portalu e-Budownictwo. W systemie e-Budownictwo powstanie Baza Projektów Budowlanych, do której, za zgodą inwestora lub projektanta, będą trafiały wszystkie projekty składane urzędnikom. Poza tym, od 31 maja 2023 r. nie będą wydawane papierowe dzienniki – z wyjątkiem dzienników dla domów jednorodzinnych, które będą mogły być wydawane na papierze do 31 maja 2026 r. – zaznacza agentka. Kolejną nowością jest to, że bezodpływowe zbiorniki na wodę deszczową lub roztopową będzie można budować bez formalności, jeśli zbiornik ma do 5 m sześć., lub na zgłoszenie, jeśli ma od 5 do 15 m sześć.

Dokładny termin wejścia zmian w życie nie jest jeszcze znany. Nowa ustawa zacznie obowiązywać 14 dni po jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Źródło: News4Media


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama