Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Otwarcie jadłodzielni we Włodawie. Projekt zainicjowali mieszkańcy

Mieszkańcy Włodawy będą mogli niebawem zamiast wyrzucać jedzenie, dzielić się nim z innymi. W tym tygodniu zostanie otwarta długo oczekiwana jadłodzielnia.
  • Źródło: Super Tydzień Chełmski
Otwarcie jadłodzielni we Włodawie. Projekt zainicjowali mieszkańcy
We wtorek 13 czerwca o godzinie 17. przy budynku ET-Media (dawniej Elek Al. Jana Pawła II 5) otworzy się punkt, w którym będzie można wymienić się jedzeniem. Z inicjatywą powstania jadłodzielni wyszli mieszkańcy Włodawy

Źródło: Jadłodajnia we Włodawie FB

Oficjalne otwarcie zaplanowano na wtorek, 13 czerwca, na godzinie 17. Jadłodzielnia stoi przy budynku ET-Media (dawniej Elek przy Al. Jana Pawła II 5). Z inicjatywą jej powstania wyszli sami mieszkańcy Włodawy.

Miejsce to wyposażono w obudowaną lodówkę i półkę, gdzie każdy może zostawić nadmiar jedzenia. Mogą to być produkty domowe, szczelnie zapakowane w słoiki, pudełka, woreczki foliowe, folię spożywczą lub aluminiową i opisane datą, kiedy zostały zrobione. Można też przynosić produkty w opakowaniach fabrycznych (np. makaron, kasza, ciastka, itp.)

- To stuprocentowa inicjatywa mieszkańców Włodawy. Przedsiębiorca prywatny udzielił zgody na to, żeby jadłodzielnia stanęła przy budynku ET-Media. Materiały budowlane otrzymaliśmy od sponsorów. Na tę chwilę trudno przewidzieć, czy inicjatywa będzie cieszyła się popularnością, ale mamy nadzieję, że tak będzie. Idea tego miejsca, podobnie jak w Chełmie i innych miastach Polski, polega na dzieleniu się jedzeniem. Użytkownicy tego punktu będą mogli korzystać z zasobów i dzielić się żywnością w dowolnej chwili - mówi Renata Szymańczuk, koordynator projektu jadłodzielni.

Do jadłodzielni nie przynosi się surowego mięsa, surowego mleka, jajek, ale także alkoholu i produktów zepsutych. Ponadto w punkcie nie może być mrożonek i produktów napoczętych (np. otwartych puszek, jogurtów, słoików). Wszyscy muszą dbać o czystość tego miejsca - ścierać półki, wyrzucać przeterminowane lub zepsute produkty. Obok nowo powstałego punktu stoi kosz, a w środku są papierowe ręczniki i woda z octem do utrzymywania czystości.

 Czytaj także: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama