Głównym punktem wizyty była jednak Różanka, gdzie goście spotkali się z wójtem gminy oraz dyrektorem i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej.
- Spotkanie odbyło się w twórczej atmosferze i zaowocowało nowymi pomysłami na przyszłość - poinformowała gmina Włodawa.
Wizyta w Różance to dla gości z zagranicy sentymentalna podróż w przeszłość, tu mieszkali ich przodkowie: Róża Zamoyska i jej mąż August Adam Zamoyski.
"Zamoyscy zostali wygnani z Różanki i wyjechali do Rosji w 1915 roku. Podczas wojny dobra włodawskie zostały spustoszone, a rezydencja w Różance totalnie zniszczona" - czytamy w artykule Tomasza Stańczuka "Między domem a tułaczką. Dzieje Róży Zamoyskiej z Różanki (1862-1952)", który ukazał się w Radzyńskim Roczniku Humanistycznym.
Rodzina Zamoyskich mieszkała w Moskwie przez rok, potem osiadła na Podolu. W 1917 zmarł August Adam, a Róża wyjechała do Szwecji i Danii.
"Powróciła do Polski w 1918 roku. Jej syn Konstanty Hubert nie odbudował pałacu w Różance i założył nową rezydencję w Adampolu w dobrach włodawskich. Później Róża mieszkała w Warszawie i Adampolu. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wyrzucili rodzinę Zamoyskich z Adampola. Ostatnie lata Zamoyska spędziła w Krakowie i Niegoszowicach. Zmarła w 1952 roku i została pochowana na cmentarzu w Rudawie" - pisze Tomasz Stańczuk.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze