Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:46
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Rozbito trzy grupy przestępcze. Zarabiali na epidemii COVID-19. Podejrzani mogli dokonać nawet kilkuset przestępstw

Trzy zorganizowane grupy przestępcze rozbite. Śledztwo prowadzone jest przeciwko 230 osobom. 14 podejrzanych już aresztowano, zabezpieczono mienie o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Kupiłeś zaświadczenie o szczepieniu? Lepiej szybko zgłoś to na policję!
Rozbito trzy grupy przestępcze. Zarabiali na epidemii COVID-19. Podejrzani mogli dokonać nawet kilkuset przestępstw

Źródło: Policja

Sprawa dotyczy uzyskiwania korzyści majątkowych w zamian za certyfikat o szczepieniu przeciwko Covid -19. Śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Członkowie poszczególnych grup podejrzani są nierzadko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw.

Śledztwo przeciwko 230 osobom nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie.

- Uzyskane w toku śledztwa dowody pozwoliły na ustalenie, że w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19 możliwe było kupienie świadectwa o przeprowadzonym szczepieniu ochronnym, pomimo braku przyjęcia szczepionki – informuje nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. - Sprawa dokładnie dotyczy czynów korupcyjnych związanych z popełnianiem przestępstw polegających na dokonywaniu nierzetelnych wpisów w Systemie Informacji Medycznej P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), o przeprowadzonych rzekomo wobec ustalonych osób szczepieniach przeciwko Covid-19, w ramach świadczeń zdrowotnych wykonywanych w podmiotach medycznych w Lublinie, Warszawie i Zamościu.

Trzy zorganizowane grupy przestępcze działały w Lublinie, Warszawie i Zamościu oraz innych miejscowościach na terenie środkowej i południowej Polski. Dopuszczały się przestępstw „przeciwko wiarygodności dokumentów, m.in. związane z wypełnianiem kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, a także przestępstwa przeciwko mieniu związane z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacji za wykazane i wprowadzone do systemu szczepienia, które faktycznie się nie odbywały”.

- Wobec 14 osób sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie. Funkcjonariusze Policji oraz prokuratorzy dokonali również w sprawie czynności, mających na celu zabezpieczenie majątku podejrzanych na poczet przyszłych kar i odszkodowań. Zabezpieczono w sumie mienie o łącznej wartości ponad 3,2 miliona złotych, w tym sztabki złota, srebrne monety i duże sumy w gotówce – dodaje Fijołek. - Członkowie poszczególnych grup przestępczych podejrzani są nierzadko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw. Dwojgu głównych podejrzanych zarzuca się obecnie łącznie ponad 800 przestępstw.


Sprawa ma charakter rozwojowy. Zabezpieczono materiał dowodowy, dający podstawy do przedstawienia zarzutów kolejnym ustalonym osobom. Uwaga! System informatyczny rejestrujący dane o przyjętych szczepieniach oraz uzyskane w śledztwie dowody pozwalają na ustalenie większości osób, które pomimo uzyskania wpisu o szczepieniu, nie przyjęły szczepionki przeciwko Covid-19.

Wszystkie osoby, które udzieliły korzyści majątkowej w zamian za dokonanie nierzetelnego wpisu o szczepieniu przeciwko Covid -19 mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, która zwalnia z karalności tych sprawców przestępstw korupcyjnych, którzy w ramach czynnego żalu powiadomili organy ścigania o wszystkich okolicznościach, zanim czyn taki zostanie ustalony przez organy ścigania.

Osoby te mogą zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział do Walki z Korupcją – tel. 47 811 43 53.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama