Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o pozytywnym zaopiniowaniu uchwały dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic administracyjnych miasta. Zgodnie z projektem, do Chełma miałyby zostać włączone obręby ewidencyjne: Janów, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Żółtańce-Kolonia, Horodyszcze, Horodyszcze-Kolonia, Rudka, Parypse oraz Zawadówka, należące dotychczas do gminy Chełm.
Przed podjęciem uchwały przeprowadzono konsultacje społeczne zarówno w mieście, jak i w gminie Chełm. W Chełmie wzięło w nich udział 927 osób (1,62% uprawnionych do głosowania), z czego 53,54% (476 osób) poparło zmianę granic, 46,12% (410 osób) było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.
Z kolei w gminie Chełm frekwencja była znacznie wyższa – z niemal 15 tysięcy uprawnionych głosowało prawie 4900 osób. Wyniki były jednak zdecydowanie przeciwne niż w mieście: za przyłączeniem terenów do Chełma opowiedziało się jedynie 39 osób, podczas gdy 4822 mieszkańców zagłosowało przeciw.
W głosowaniu nad uchwałą 15 radnych poparło projekt (Kamil Błaszczuk, Longin Bożeński, Mirosław Czech, Adam Kister, Tomasz Kociubiński, Mariusz Kowalczuk, Piotr Krawczuk vel Walczuk, Marcin Lipczuk, Stanisław Mościcki, Tomasz Otkała, Katarzyna Rot, Dorota Rybaczuk, Tomasz Szczepanek, Marek Tomaszewski, Grażyna Wietrzyk – Neckier), 6 wstrzymało się od głosu (Sebastian Bielecki, Piotr Jabłoński, Łukasz Krzywicki, Tomasz Ochera, Marek Sikora oraz Małgorzata Sokół), a 2 radnych było nieobecnych (Wojciech Wójcik i Katarzyna Janicka).
Ostateczna decyzja w sprawie zmiany granic administracyjnych będzie należała do władz centralnych.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze