Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk
Chełm powiększy się kosztem gminy?

Rada Miasta Chełm za zmianą granic administracyjnych miasta

Rada Miasta Chełm przegłosowała uchwałę o zmianie granic administracyjnych, choć wyniki konsultacji społecznych wywołują gorące spory. Mieszkańcy gminy Chełm niemal jednogłośnie odrzucili pomysł przyłączenia do Chełma gminnych terenów, a w Chełmie zaledwie 0,8% uprawnionych zagłosowało "za". Czy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptuje ten kontrowersyjny wniosek?
Rada Miasta Chełm za zmianą granic administracyjnych miasta

Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o pozytywnym zaopiniowaniu uchwały dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic administracyjnych miasta. Zgodnie z projektem, do Chełma miałyby zostać włączone obręby ewidencyjne: Janów, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Żółtańce-Kolonia, Horodyszcze, Horodyszcze-Kolonia, Rudka, Parypse oraz Zawadówka, należące dotychczas do gminy Chełm.

Reklama

Przed podjęciem uchwały przeprowadzono konsultacje społeczne zarówno w mieście, jak i w gminie Chełm. W Chełmie wzięło w nich udział 927 osób (1,62% uprawnionych do głosowania), z czego 53,54% (476 osób) poparło zmianę granic, 46,12% (410 osób) było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Z kolei w gminie Chełm frekwencja była znacznie wyższa – z niemal 15 tysięcy uprawnionych głosowało prawie 4900 osób. Wyniki były jednak zdecydowanie przeciwne niż w mieście: za przyłączeniem terenów do Chełma opowiedziało się jedynie 39 osób, podczas gdy 4822 mieszkańców zagłosowało przeciw.

W głosowaniu nad uchwałą 15 radnych poparło projekt (Kamil Błaszczuk, Longin Bożeński, Mirosław Czech, Adam Kister, Tomasz Kociubiński, Mariusz Kowalczuk, Piotr Krawczuk vel Walczuk, Marcin Lipczuk, Stanisław Mościcki, Tomasz Otkała, Katarzyna Rot, Dorota Rybaczuk, Tomasz Szczepanek, Marek Tomaszewski, Grażyna Wietrzyk – Neckier), 6 wstrzymało się od głosu (Sebastian Bielecki, Piotr Jabłoński, Łukasz Krzywicki, Tomasz Ochera, Marek Sikora oraz Małgorzata Sokół), a 2 radnych było nieobecnych (Wojciech Wójcik i Katarzyna Janicka). 

Ostateczna decyzja w sprawie zmiany granic administracyjnych będzie należała do władz centralnych.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fachowiec i specjalista 03.04.2025 06:59
A Banaszek to ma jakieś fachowe analizy i opinie w sprawie powiększenia miasta? Czy może opiera się wyłącznie na opiniach pań z warzywniaka i kibicach Chełmianki?

Reklama
Regix 03.04.2025 12:54
Ma 10 szkół średnich, w których uczą się praktycznie wszystkie dzieci z gminy. Nie wiadomo którą teraz zamykać, bo pół budżetu miasta idzie na oświatę i kołdra za krótka, wójt natomiast jest dumny, bo chodnik wyremontował. Wystarczy tego dobrego

Matrix 08.04.2025 12:00
Tak, oprócz mieszkańców uczniów gminy Chełm do szkół przyjeżdzają jeszcze uczniowie zamieszkujący gminy: Wierzbica, Cycow Siedliszcze, Kamień, Rejowiec wymienić należy cały powiat chełmski. Może to powiat powinen utrzymywać szkoły średnie, a miasto utrzymać tyle placówek edukacyjnych na ile jest zapotrzebowanie mieszkańców. Aha tutaj nie potrafił poradzić sobie z protestami nauczycieli i podpuszczonych uczniów to i nie poradzi na protesty mieszkańców gminy.

Regix 08.04.2025 14:38
A skąd takie dziwaczne myślenie, żeby wejść z poziomu gminy na poziom powiatu? Uczniowie przyjeżdżają i spod Włodawy, a jak np. ćwiczą zapasy to i z całej Polski. Nie są ograniczeni granicami powiatu, ponieważ szkoły średnie w Polsce nie są rejonizowane. Po drugie, organem prowadzącym szkołę nie jest powiat tylko gmina. Do szkół średnich w Chełmie najwięcej uczniów spoza miasta przyjeżdża z gminy Chełm, która jest najbogatsza i najludniejsza. Nie interesuje mnie dyskusja o zmianie sposobu finansowania oświaty w Polsce. Tu nie chodzi o tych dojeżdżających kilkudziesięciu uczniów z Sawina czy Wierzbicy, dla których nikt ogólniaka w polu nie wybuduje. Chodzi o 15-tysięczne chełmskie przedmieścia, które udają że nie są w mieście i pasożytują na jego mieszkańcach

Kris 03.04.2025 13:38
Konsultował z Anną i Jakubem.

Mieszczóh 03.04.2025 01:12
Jestem za! Łokszuw, Parypsie i Pokruwka zawsze byli miastem! Jest u nas jak w mieście jest szos i przystanek! Miasto 3xtak!

Reklama
Łopanie 03.04.2025 12:30
xd

Regix 03.04.2025 12:55
No prawidłowo. Ktoś Wam w końcu musi pokazać, że wychodek w domu to jednak fajna sprawa

Regix 02.04.2025 19:18
Największym błędem Banaszka jest to, że jak miał dobrą koniunkturę polityczną to nie docisnął tematu kolanem i nie zlikwidował gminy Chełm. Gminy obwarzankowe nie mają żadnej racji bytu w systemie samorządowym, to czysto pasożytnicze twory

Jelołdens 02.04.2025 14:58
Nikt z Radnych nie był przeciwko? Brawo, że w końcu liczy się miasto, a nie "linia partyjna".

mieszkaniec 02.04.2025 09:05
Bardzo dobrze. Wciągnąć te wiochy do Chełma!

Reklama
mieszkanka 02.04.2025 21:23
Po co nam wieś w mieście?

Andzej Jaworski 03.04.2025 01:09
mieszkanka 02.04.2025 21:23
Po co nam wieś w mieście?
Bo chelm składa sie ze wsi?

Tomcio 02.04.2025 08:02
Łapy precz od gminy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: A nie powinieneś napisać jak nie pis to po ?Data dodania komentarza: 8.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: AdrianTreść komentarza: Na tym wschodzie to zawsze totalna ciemnota i skrajne zacofanie, jak nie PiS to konfa...Data dodania komentarza: 8.04.2025, 19:50Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: RegixTreść komentarza: A skąd takie dziwaczne myślenie, żeby wejść z poziomu gminy na poziom powiatu? Uczniowie przyjeżdżają i spod Włodawy, a jak np. ćwiczą zapasy to i z całej Polski. Nie są ograniczeni granicami powiatu, ponieważ szkoły średnie w Polsce nie są rejonizowane. Po drugie, organem prowadzącym szkołę nie jest powiat tylko gmina. Do szkół średnich w Chełmie najwięcej uczniów spoza miasta przyjeżdża z gminy Chełm, która jest najbogatsza i najludniejsza. Nie interesuje mnie dyskusja o zmianie sposobu finansowania oświaty w Polsce. Tu nie chodzi o tych dojeżdżających kilkudziesięciu uczniów z Sawina czy Wierzbicy, dla których nikt ogólniaka w polu nie wybuduje. Chodzi o 15-tysięczne chełmskie przedmieścia, które udają że nie są w mieście i pasożytują na jego mieszkańcachData dodania komentarza: 8.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Rada Miasta Chełm za zmianą granic administracyjnych miastaAutor komentarza: MatrixTreść komentarza: Tak, oprócz mieszkańców uczniów gminy Chełm do szkół przyjeżdzają jeszcze uczniowie zamieszkujący gminy: Wierzbica, Cycow Siedliszcze, Kamień, Rejowiec wymienić należy cały powiat chełmski. Może to powiat powinen utrzymywać szkoły średnie, a miasto utrzymać tyle placówek edukacyjnych na ile jest zapotrzebowanie mieszkańców. Aha tutaj nie potrafił poradzić sobie z protestami nauczycieli i podpuszczonych uczniów to i nie poradzi na protesty mieszkańców gminy.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:00Źródło komentarza: Rada Miasta Chełm za zmianą granic administracyjnych miastaAutor komentarza: Mariusz ŚwidnikTreść komentarza: Zadłużył szpital, naprzyjmował wielu znajomków na niepotrzebne etaty. Super menadżer.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 20:04Źródło komentarza: Były szef krasnostawskich policjantów dyrektorem świdnickiego szpitala
Reklama
Reklama
Reklama