Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

KAJ coraz droższy

Nagroda im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego to nie tylko splendor, ale także pieniądze. W tej edycji większe niż przed rokiem, bo nie 5 a 6 tysięcy złotych. W ten sposób uhonorowano artystę Oganesa Kazariana i animatora kultury Bogdana Deptę. Tytuł mecenasa kultury otrzymała spółka miejska PGO. Pisarzowi Longinowi Janowi Okoniowi i dyrygentce Monice Wolińskiej przyznano srebrne statuetki KAJ-a.
KAJ coraz droższy

Nagrody im. KAJ-a przyznawane są w trzech kategoriach: twórczość literacka i artystyczna, animator kultury i mecenat. W tym roku było o co walczyć, bo kwota nagrody dla twórców wzrosła o tysiąc złotych.

Kapituła przyznała również po kilka nominacji. Wśród artystów wyróżnieni zostali: poetka i malarka Anna Nazar, chełmski bard Jarosław Buczek, kompozytor i autor tekstów do wielu spektakli Bartłomiej Kazimierczak  oraz lutnik Andrzej Gorzelewski.

Członkowie kapituły zdecydowali też o dwóch nominacjach w kategorii animator kultury. Otrzymali je fotograf Grzegorz Chwesiuk i filmoznawca Wojciech Zakrzewski.

Na ostatniej sesji rada miasta podjęła uchwały akceptujące wybory kapituły. Jedynie wyróżnienie spółki miejskiej jako mecenasa kultury wzbudziło wątpliwości radnej Małgorzaty Sokół.

 - Dla mnie decyzja o przyznaniu nagrody spółce miejskiej jest trochę kontrowersyjna. Firma komunalna nie wypracowuje bowiem samodzielnie żadnych zysków. Ma tyle, ile ściągnie od obywateli za przetwarzanie odpadów komunalnych. Tego typu nagrody powinny być przyznawane przedsiębiorcom, którzy pracują na własny rachunek i wytarzają dochody dla tego miasta - tłumaczyła radna.

Dyrektor wydziału kultury Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk zdradziła, że również kapituła miała pewne wątpliwości dotyczące nagrody dla PGO. W tym roku jednak nie wpłynęła żadna inna kandydatura w tej kategorii i tylko dlatego zdecydowano o nagrodzeniu spółki miejskiej.

Twórca z Uhra

Artysta, który zdaniem kapituły zasługuje na nagrodę KAJ-a, to Oganes Kazarian. Urodził się w Armenii, ale od 1990 roku mieszka i pracuje w Polsce. W 1992 roku został członkiem Związku Plastyków obecnie Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta malarz, którego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Armenii, USA, Niemczech, Kanadzie, Chinach. Wraz z żoną artystką Teresą Chomik–Kazarian prowadzi Dom Pracy Twórczej w Uhrze, miejsce wielu wystaw i spotkań artystów z Chełma, ziemi chełmskiej, regionu, kraju i całego świata. Jest doskonałym przykładem niezwykłego zaangażowania towarzyszącego realizowaniu pasji tworzenia i dzielenia się nią z innymi.

Animator z Chadeku

Za wybitnego animatora kultury kapituła uznała Bogdana Deptę. Pracę zawodową jako muzyk rozpoczął 1979 roku. Od niemal 20 lat związany jest z Chełmskim Domem Kultury, gdzie pracuje jako korepetytor. Jednak talent, doświadczenie i umiejętności najbardziej uwidaczniają się w prowadzeniu licznych zespołów muzycznych. Jest inicjatorem i współorganizatorem wielu grup i zespołów muzycznych działających na terenie Chełma. Współtwórca, aranżer i wykonawca w takich zespołach jak: Bieluch Band, Benek Band, Szalom Chełm, Bimber Boys, członek zespołu Chadek Big Band. We wszystkich tych zespołach zajmuje się przygotowaniem aranży i aranżacji muzycznych.

Mecenas miejski

Statuetkę w kategorii mecenatu otrzyma w tym roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Firma wspiera finansowo instytucje kultury, stowarzyszenia, animatorów i twórców, prowadzących szeroko rozumianą działalność kulturalną w Chełmie. Otwarta na wszelkie działania i przedsięwzięcia realizowane w naszym mieście w zakresie kultury. PGO jest głównym i jedynym sponsorem Kultury Chełmskiej, bezpłatnego kwartalnika ukazującego życie kulturalne miasta.

Pisarz wyróżniony

Kapituła zdecydowała również o przyznaniu specjalnych statuetek KAJ-a za całokształt twórczości artystycznej. Pierwsza z nich powędruje do Longina Jana Okonia. Na stałe wpisał się do historii literatury polskiej. Jest pisarzem, poetą, nauczycielem, etnografem, działaczem społecznym, animatorem kultury, wybitną postacią życia kulturalnego Chełma i ziemi chełmskiej. Jest twórcą i inicjatorem licznych grup literackich i wydawnictw. Longin Jan Okoń to twórca Ducha Bielucha – legendarnego władcy Chełmskich Podziemi Kredowych, który rozsławia średniowieczny zabytek archeologiczny Chełma w kraju i na świecie. Jest Chełmianinem Roku i Honorowym Obywatelem Miasta Chełm. W tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia działalności literackiej, a 20 grudnia 2017 roku świętował 90. rocznicę urodzin.

Nasza maestra

Druga srebrna statuetka przyznana została Monice Wolińskiej, pochodzącej z Chełma wybitnej dyrygentce. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat. Naukę gry na skrzypcach pobierała w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmie. Zdobyła gruntowne wykształcenie w klasie skrzypiec, dyplom w specjalności prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych, ukończyła klasę dyrygentury symfoniczno-operowej. W 2015 roku otrzymała stanowisko doktora habilitowanego profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. Swoje umiejętności doskonaliła i doskonali z najbardziej prestiżowymi orkiestrami w kraju i na świecie. Dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, to był jedyny koncert w tym miejscu, gdzie za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Maestra Monika Wolińska jest jedną z nielicznych kobiet – dyrygentek na świecie, które dostąpiły zaszczytu występu w tej sali.


Zobacz też:

Kalendarz z wyjątkowymi zdjęciami Chełma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KamaTreść komentarza: Nareszcie ktoś pomyślał o dworcach. Przecież tam panuje b...l. Złe oznakowania, święta w które nie chce się busiarzom przyjeżdżać nawet nie wpiszą dla wiedzy pasażerów i czekają jak durniem. Weźcie się za to. W tym mieście potrzeba wiele zmian na lepsze.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 10:23Źródło komentarza: Krasnystaw. Seniorzy mają wiele pomysłów. Przedstawili je na Radzie SeniorówAutor komentarza: SylwekTreść komentarza: Dokładnie tak.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 10:09Źródło komentarza: Chełm. Wandal chce uśmiercić lipę. Pomóżmy go znaleźć!Autor komentarza: SosnaTreść komentarza: Od razu wandal. A może komuś ona przeszkadza? Krzak ważniejszy niż ludzkie potrzeby? Może niepełnosprawny nie ma przez to jak dojechać do domu?Data dodania komentarza: 28.09.2024, 08:20Źródło komentarza: Chełm. Wandal chce uśmiercić lipę. Pomóżmy go znaleźć!Autor komentarza: HenrykTreść komentarza: Nich ktoś mi powie - po co we wszystkie inwestycje pchany jest kapitał zagraniczny? Czy naprawdę wszędzie musi zarabiać tylko ktoś obcy? Druga sprawa,że taki port jest nam do niczego nie potrzebny. Przecież tu wcale nie chodzi o żaden przerzut na Ukrainę, tylko o import z Ukrainy, a to jest bardzo niekorzystne dla naszej gospodarki. Wojną ogarnięta jest tylko mała część, a reszta pracuje normalnie i dzięki dotacjom, i zwolnieniom z zachodu ich gospodarka rozwija się nieproporcjonalnie szybko. Za chwilę wojna się skończy, a my będziemy mieli z nimi wielki problemData dodania komentarza: 28.09.2024, 05:28Źródło komentarza: Chełm. Powstaniem Intermodalnego Suchego Portu zainteresowani są Koreańczycy [GALERIA ZDJĘĆ]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Niebardzo wiem jakich informacji brakuje na temat Julii.Sukes obu jest podkreślony z tym ,że Hani jest to już kolejny stąd może więcej informacji."Przebojowość"rodziców Hani nie ma z tym nic wspólnego, bez nich i sukcesów Julki by nie było.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 23:03Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Dziewczyny z Pijanego Oxera idą jak burza. Właśnie sięgnęły po kolejne laury
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama