Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Akademia Bialska

Nowy rok, nowa segregacja śmieci

Pierwszy wywóz odpadów w tym roku odbywać się ma jeszcze na starych zasadach, ale kolejny styczniowy odbiór śmieci to już zupełnie nowa segregacja. Dobra wiadomość jest taka, że na razie opłata śmieciowa pozostaje na tym samym poziomie co dotychczas. Nie trzeba też wypełniać nowych deklaracji.
Nowy rok, nowa segregacja śmieci

Odbiorem nieczystości z naszych posesji w dalszym ciągu zajmować się będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Lada dzień spółka rozpocznie kampanię informującą mieszkańców o tym, w jaki sposób od stycznia segregujemy śmieci. Niestety, jak podkreśla wiceprezydent Józef Górny, zorganizowanie akcji promocyjnej wcześniej nie było możliwe.

- Postępowanie przetargowe zakończyło się pod koniec grudnia. Dopiero wówczas spółka komunalna mogła rozpocząć przygotowania do wprowadzania nowego systemu śmieciowego - wyjaśnia.

Do połowy miesiąca śmieci będą odbierane na takich samych zasadach jak dotychczas, czyli w przypadku segregowanych: na frakcję mokrą i suchą oraz szkło. Pracownicy spółki zostawią nam natomiast tyle worków, ile potrzeba do nowej segregacji.

Podstawa to cztery frakcje

Zgodnie z ustawą mieszkańcy mają obowiązek segregować śmieci na co najmniej cztery frakcje.

Pierwsza z nich to papier. Powinna być umieszczana w pojemnikach lub workach w kolorze niebieskim.

- To nowa frakcja, która wcześniej nie występowała. Należą do niej opakowania papierowe suche, czyli kartony, tektura falista, gazety, notesy, zeszyty, książki itp. - wylicza wiceprezydent. - Nie można wrzucać do tej frakcji papieru mokrego czy zatłuszczonego.

Kolejna wyselekcjonowana frakcja to szkło. Zbieramy je w worki i pojemniki w kolorze zielonym.

- Do tej frakcji zaliczamy opakowania szklane typu słoiki czy butelki, nie wrzucamy jednak zbitego szkła, które powinno trafić do kontenera z odpadami zmieszanymi. Nie możemy też wyrzucać do zielonego kontenera kawałków tzw. płaskiego szkła, takich jak np. szyba. To jest odpad, który powinien zabrać od nas szklarz szklący okno lub powinniśmy dostarczyć go na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) - wyjaśnia zastępca prezydent Chełma. - Chodzi o bezpieczeństwo pracowników na linii sortowniczej, którzy mogliby się skaleczyć.

Kolejna frakcja to metale i tworzywa sztuczne, które dotychczas wraz z papierem tworzyły frakcję suchą. Nadal gromadzone mają być w żółtych kontenerach lub żółtych workach.

- Oprócz metali i tworzyw sztucznych do żółtego pojemnika wkładamy też opakowania wielomateriałowe, czyli składające się z co najmniej dwóch materiałów, których nie da się rozdzielić przy pomocy prostych narzędzi. Są to np. kartony po mleku czy soku - wyjaśnia wiceprezydent Górny.

Do tej frakcji zaliczymy także ubrania i buty. PGO może je wyselekcjonować i sprzedać na skupie surowców wtórnych lub przerobić na paliwo alternatywne.

Czwarta frakcja to odpady bio, czyli głównie odpady kuchenne i biodegradowalne, czyli takie, które rozłożą się w środowisku. W grupie tej oprócz obiadowych resztek znajdzie się też mokra torebka papierowa czy papierowy ręcznik.

Dodatkowo frakcja zielona i popiół

Mieszkańcy Chełma, którzy segregują śmieci, powinni wydzielić też odpady zielone, czyli wszystko to, co powstaje w naszych sadach i ogrodach przydomowych.

- Skoszona trawa, części roślin, przycięty żywopłot, drobne gałązki. Mogą to być też trociny, opadłe podgniłe owoce - wylicza wiceprezydent Górny. 

W sezonie grzewczym w dalszym ciągu spółka odbierać będzie popiół.

- Oprócz tego, tak jak do tej pory, cztery razy w roku odbierane będą też odpady wielkogabarytowe. Ma się to odbywać na zasadzie wystawki w wyznaczonych miejscach w przypadku osiedli oraz od odbiorców indywidualnych - tłumaczy zastępca prezydenta Chełma. 

Mieszane, czyli jakie?   

W przepisach miejskich funkcjonują dwie definicje odpadów zmieszanych. Pierwsza dotyczy osób, które nie zadeklarowały segregacji, czyli wrzucają wszystkie odpady do jednego kontenera. Druga odnosi się do mieszkańców, którzy wprawdzie segregują śmieci, ale jak się okazuje, nie wszystkie da się zakwalifikować do wydzielonych frakcji.

- To nieuniknione. Pojawią się takie odpady, które nie są ani szkłem, ani papierem, ani odpadem bio, ani też tworzywem sztucznym czy metalem. Do tego kontenera trafi np. stłuczony talerz czy filiżanka, zużyte pampersy. W przypadku osób segregujących śmieci, frakcji mieszanej będzie bardzo mało - tłumaczy Górny.

Opłaty i deklaracje bez zmian

- Zrobimy wszystko, żeby z powodu wprowadzenia nowego systemu śmieciowego nie było podwyżek, choć przybyła nam nowa frakcja, którą trzeba przecież odebrać i po którą musimy dodatkowo przyjechać - zapewnia prezydent Górny. - Aby nie podnosić opłat, miasto ustanowiło coś, czego do tej pory nie było, a co stosują z powodzeniem inne miasta. Chodzi o limity na odpady, jakie można w danym roku dostarczyć indywidualnie do PSZOK. Myślę, że 300 kg limit dla jednej rodziny to całkiem sporo, a dzięki temu uda nam się utrzymać stawki opłat na niezmienionym poziomie.

Oznacza to, że do punktu selektywnej zbiórki odpadów, bezpłatnie można dostarczyć jedynie do 300 kg odpadów. Jeśli ktoś przekroczy ten limit, będzie musiał za odbiór dodatkowo dopłacić. - Zachęcam do tego, aby korzystać jednak z takiej możliwości i oddawać śmieci do PSZOK, a nie pozbywać się ich w inny sposób, np. poprzez spalanie w piecu - dodaje.

Mieszkańcy Chełma, którzy zadeklarowali wcześniej, że chcą segregować śmieci i nie zmienili zdania, nie muszą wypełniać nowej deklaracji. Nowe deklaracje wypełniamy tylko wtedy, gdy nie chcemy już śmieci segregować albo właśnie chcemy, lub - jeśli zmieniła się liczba domowników.


Zobacz też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KamaTreść komentarza: Nareszcie ktoś pomyślał o dworcach. Przecież tam panuje b...l. Złe oznakowania, święta w które nie chce się busiarzom przyjeżdżać nawet nie wpiszą dla wiedzy pasażerów i czekają jak durniem. Weźcie się za to. W tym mieście potrzeba wiele zmian na lepsze.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 10:23Źródło komentarza: Krasnystaw. Seniorzy mają wiele pomysłów. Przedstawili je na Radzie SeniorówAutor komentarza: SylwekTreść komentarza: Dokładnie tak.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 10:09Źródło komentarza: Chełm. Wandal chce uśmiercić lipę. Pomóżmy go znaleźć!Autor komentarza: SosnaTreść komentarza: Od razu wandal. A może komuś ona przeszkadza? Krzak ważniejszy niż ludzkie potrzeby? Może niepełnosprawny nie ma przez to jak dojechać do domu?Data dodania komentarza: 28.09.2024, 08:20Źródło komentarza: Chełm. Wandal chce uśmiercić lipę. Pomóżmy go znaleźć!Autor komentarza: HenrykTreść komentarza: Nich ktoś mi powie - po co we wszystkie inwestycje pchany jest kapitał zagraniczny? Czy naprawdę wszędzie musi zarabiać tylko ktoś obcy? Druga sprawa,że taki port jest nam do niczego nie potrzebny. Przecież tu wcale nie chodzi o żaden przerzut na Ukrainę, tylko o import z Ukrainy, a to jest bardzo niekorzystne dla naszej gospodarki. Wojną ogarnięta jest tylko mała część, a reszta pracuje normalnie i dzięki dotacjom, i zwolnieniom z zachodu ich gospodarka rozwija się nieproporcjonalnie szybko. Za chwilę wojna się skończy, a my będziemy mieli z nimi wielki problemData dodania komentarza: 28.09.2024, 05:28Źródło komentarza: Chełm. Powstaniem Intermodalnego Suchego Portu zainteresowani są Koreańczycy [GALERIA ZDJĘĆ]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Niebardzo wiem jakich informacji brakuje na temat Julii.Sukes obu jest podkreślony z tym ,że Hani jest to już kolejny stąd może więcej informacji."Przebojowość"rodziców Hani nie ma z tym nic wspólnego, bez nich i sukcesów Julki by nie było.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 23:03Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Dziewczyny z Pijanego Oxera idą jak burza. Właśnie sięgnęły po kolejne laury
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama