Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Pow. krasnostawski. Mazowsze przyciągnęło tłumy na powiatowych dożynkach [ZDJĘCIA]

Ceremoniał dożynkowy, inspirowany regionem kaszubskim, w którego prezentację zaangażowany był renomowany i rozpoznawalny na całym świecie ludowy zespół pieśni i tańca. Do tego bardzo liczne grono widzów, piękne wieńce dożynkowe i... upał. Właśnie tak wyglądało tegoroczne powiatowe święto plonów w Krasnymstawie.
Pow. krasnostawski. Mazowsze przyciągnęło tłumy na powiatowych dożynkach [ZDJĘCIA]
Na dożynkach powiatowych nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych i rozstrzygnięcia który z nich był najpiękniejszy

Obchody dożynek rozpoczęła msza święta, odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie. Następnie reprezentacje gminne przeszły korowodem ul. Sobieskiego na boisko za Zespołem Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego. Tam odbyła się dalsza część obrzędowa. 

Starostowie dożynek

Funkcję starościny dożynek pełniła pani Monika Jasielska z Wólki Orłowskiej, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, na którym uprawia 40 ha rzepaku, 40 ha pszenicy, 20 ha buraków cukrowych, 20 ha jęczmienia browarnego i 30 ha kukurydzy. Z kolei starostą dożynek był pan Adam Bojarski, który oprócz prowadzenia gospodarstwa, pracuje zawodowo w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie, gdzie pełni funkcję prezesa zarządu spółdzielni. Działa również aktywnie w samorządzie rolniczym i jest członkiem Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Odznaczono rolników

Po części oficjalnej specjalnymi, okolicznościowymi grawertonami odznaczonych zostało 10 rolników z terenu powiatu – każdy z innej gminy. Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, przewodniczący Rady Powiatu Krasnystaw Witold Boruczenko i wicestarosta Marek Nowosadzki przekazali pamiątkowe tabliczki. Trafiły one do: Bogdana Chruściela z gminy Fajsławice, Artura Oleszczyńskiego z gminy Gorzków, Krzysztofa Kowalczyka z gminy Izbica, Marzeny i Sławomira Kwietniów z gminy Krasnystaw, Róży i Andrzeja Franaszczaków z miasta Krasnystaw, Marka Nieściora z gminy Kraśniczyn, Marii Kuchty z Łopiennika Górnego, Andrzeja Mochnieja z gminy Siennica Różana, Romualda Kopiela z gminy Rudnik i Marka Romanka z Żółkiewki. 

Każdy wieniec piękny...

Oczywiście nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych i rozstrzygnięcia, który z nich był najpiękniejszy. Każdy z samorządów miał swojego reprezentanta. Wieniec z gminy Fajsławice został przygotowany przez GOK w Fajsławicach. Miał kształt korony, zaś wykonany był metodą tradycyjną ze zbóż, lnu, ziół, kwiatów i traw, przeplatany zielem charakterystycznego dla gminy tymianku. Pola pomiędzy ramionami wieńca nawiązywały do bogatej tradycji zielarskiej gminy, zaś wypełnione suszonym zielem cząbru.

Wieniec z gminy Gorzków wykonany był przez KGW w Borowie. Przedstawiał on łódź na morzu, a w niej figurę Jezusa. Wieniec wykonany z ziaren zbóż. Jego podstawę ozdabiały kłosy pszenicy, owsa, prosa oraz gałązki chmielu. Łódź wypełniona była chlebem, owadami i ziołami.

Wieniec z miasta i gminy Izbica to dzieło autorstwa KGW Izbica nad Wieprzem. Miał on kształt korony, uwieńczonej krzyżem i był wykonany metodą tradycyjną. Wypleciono go z pszenicy, pszenicy wąsatki, owsa, żyta, pszenżyta, lnu i prosa oraz suszonych kwiatów. Co ciekawe, w odbywających się tego samego dnia i niemal o tej samej porze dożynkach gminno-parafialnych w rodzimej Izbicy wieniec ten „zaocznie” zwyciężył w konkursie wieńcowym.

Gminę Krasnystaw reprezentował wieniec w kształcie podwójnej korony. Zwieńczony został symbolami narodowymi i religijnymi. Wykonano go z traw, zbóż i suszonych kwiatów, zaś ozdobiono owocami kaliny. Autorami dzieła była pani Katarzyna Żebrowska i KGW „Sami Swoi” z Kolonii Zastawia i Łanów.

Wieniec z miasta Krasnystaw to dzieło Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie. Uwito go w formie sześcioramiennej zwieńczonej koroną, a w środku usytuowano krzyż. Wypleciony ze zbóż, ziół i bukszpanu wieniec przyozdobiono różnokolorowymi kwiatami. 

Autorkami wieńca reprezentującego gminę Kraśniczyn były panie z tamtejszego KGW. Miał on kształt korony, został zaś wypleciony z pszenicy, owsa i lnu, zaś udekorowano go owocami i żywymi kwiatami i jarzębiną. Wieniec zwieńczono krzyżem.

Zupełnie inną od wszystkich formę przybrał wieniec reprezentujący gminę Łopiennik Górny. Przedstawiał on Matkę Boską Zielną, trzymającą wieniec ziół, wyklejaną kłosami pszenicy i jęczmienia i przyozdobioną kwiatami. Autorkami dzieła były panie z KGW Łopiennik Dolny-Kolonia.

Z kolei wieniec reprezentujący gminę Rudnik uwiły panie z KGW w Płonce. Miał on kształt korony, a do jego przygotowania użyto wszystkich rodzajów zbóż.

KGW Siennica Królewska Mała uwiło wieniec dożynkowy w imieniu całej gminy Siennica Różana. Wypleciony on został ze zboża, zaś udekorowano go kłosami zbożowymi, słomą i ziarnem, żywymi i suchymi kwiatami, kukurydzą, owocami i warzywami.

Gminę Żółkiewka reprezentował wieniec uwity metodą tradycyjną przez panie z KGW Makowiska. Miał on kształt kopuły zwieńczonej krzyżem. Przyozdobiono go kwiatami i kaliną. Dodatkowo składał się z lnu, ziół, kwiatów oraz warzyw występujących jako elementy dekoracyjne.

Ostatecznie jury konkursowe zdecydowało, że na najwięcej słów uznania zasługuje dzieło autorstwa KGW Izbica nad Wieprzem. Drugie miejsce zajęła gmina Krasnystaw i wieniec będący owocem pracy pań z Kolonii Zastawia i Łanów. Na najniższym stopniu podium znaleźli się z kolei reprezentanci miasta Krasnystaw – Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie. Pozostałe wieńce otrzymały równoznaczne wyróżnienia. 

Można je zobaczyć w naszej galerii zdjęć poniżej.

Inaczej było w przypadku rozstrzygnięcia plebiscytu na najpiękniejsze stoisko w czasie dożynek. Tam padła tylko jedna główna nagroda, resztę zaś stanowiły wyróżnienia. Tryumfatorkami okazała się reprezentacja z Fajsławic, zdobiona pracą rąk pań z KGW „Kreatywne Marysieńki”.

Prócz wspomnianego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, którego występ przyciągnął tłumy, w dalszej części wystąpili lokalni artyści, w tym zespoły i kapele ludowe. Na scenie znaleźli się m.in.: Cezary Bojankowski czy kapela Kapela „Cukrowniacy”. 

Jak zwykle mnóstwo ciekawych rzeczy i prawdziwych rarytasów kulinarnych można było znaleźć na stoiskach. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, dla których wydzielono specjalną strefę zabaw. Znajdowała się ona w miejscu, gdzie na co dzień jest plac manewrowy do nauki jazdy.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama