Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Są wyniki badań w kierunku Legionelli! Co wykazały?

Po czasach pandemii Covid-19 informacje o coraz bardziej rozprzestrzeniającej się bakterii Legionelli nieco niepokoją mieszkańców Chełma i regionu. Prezes MPGK w Chełmie jednak uspokaja.
Chełm. Są wyniki badań w kierunku Legionelli! Co wykazały?

Autor: YuriArcursPeopleimages

Źródło: freepik

Prezydent Chełma Jakub Banaszek na swoim profilu w mediach społecznościowych uspokajał mieszkańców, którzy mogą być zatroskani bezpieczeństwem chełmskiej wody. Chodzi o rozprzestrzeniającą się w Polsce bakterię Legionelozy. 

- Nie mamy żadnych niepokojących sygnałów. W ubiegłym tygodniu zleciliśmy dodatkowe badania, celem pogłębionego monitoringu. Takie badania będą wykonywane z większa częstotliwością. Stale monitorowana jest jakość wody i jej parametry - zapewniał prezydent.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie Jakub Oleszczuk poinformował o wynikach wykonanych badań.

- 28 sierpnia pobrano 13 próbek wody, sprawdzając obecność bakterii Legionella. Pochodzą one między innymi z obiektów socjalnych, biurowych oraz fontanny miejskiej. Obiekty te są zaopatrywane w ciepłą wodę przez MPEC, jak również lokalne podgrzewacze. W żadnej z pobranych i przebadanych próbek nie stwierdzono bakterii z rodzaju Legionella - mówi prezes MPGK.

Czym jest Legioneloza?

- Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą. Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy - tłumaczy Główny Inspektorat Sanitarny.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama