Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Chełm. Czy mieszkańcy mają czym dojechać do miasta?

Reklama
Zgłosili się do nas mieszkańcy gminy Chełm, którzy twierdzą, że nie mają jak dostać się do miasta, gdyż po upadłości spółki PKS Chełm, nie ma przewoźników kursujących np. przez Depułtycze. Gminni urzędnicy zapewniają, że prywatny przewoźnik realizuje przejazdy i nie mieli do tej pory skarg na problem z dojechaniem do Chełma.
Gm. Chełm. Czy mieszkańcy mają czym dojechać do miasta?

Źródło: e-podróżnik.pl

Do naszej redakcji dotarły głosy niezadowolenia mieszkańców okolicznych miejscowości oraz... studentów PANS. Wszystkie one dotyczyły braku komunikacji pomiędzy miastem Chełm a gminą Chełm.

Reklama

- Nie mam prawa jazdy, mieszkam sama w Depułtyczach Królewskich i mam problem z dojazdem do miasta, chociażby po większe zakupy - mówi nam pani Teresa.

- Czasem, kiedy muszę załatwić coś w urzędzie gminy czy w mieście, to proszę sąsiada o podwiezienie, bo stąd bym piechotą nie doszedł, a żaden PKS już od dawna nie jeździ - skarży się pan Adam.

- Mój syn studiuje w PANS. Część zajęć ma przy ul. Pocztowej w Chełmie, a część w Depułtyczach i musi chodzić tam pieszo, to jest 7 km! - dodaje pani Krystyna.

Zapytaliśmy w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie o to, czym studenci dojeżdżają do Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich i czy nie skarżą się na brak połączeń.

- W 2014 r. studenci wystosowali prośbę o organizację transportu na trasie Chełm – Depułtycze Królewskie, która została rozpatrzona pozytywnie. Uczelnia nawiązała porozumienie z firmą PKS Chełm, który uruchomił 8 kursów autobusu z Chełma do Depułtycz Królewskich (i z powrotem), dopasowanych do planu zajęć studentów. Po 3 miesiącach firma PKS zamknęła kurs z uwagi na nikłe zainteresowanie i niekorzystanie studentów z w/w przewozów - powiedział nam Janusz Wronka, kierownik Działu Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałowej PANS.

Urzędnicy miejscy twierdzą, że podejmowali próby rozmów z gminą w celu uruchomienia kursów Chełmskich Linii Autobusowych w obrębie gminy Chełm i są gotowi na kolejne próby dojścia do konsensusu.

- Ten temat był poruszany już wielokrotnie i jak dotąd - niestety - nie wypracowano w tej sprawie porozumienia. Prezes CLA prowadził rozmowy z ościennymi gminami, w tym gminą Chełm - na terenie której znajdują się Depułtycze - na temat uruchomienia dodatkowych połączeń. Jak dotąd gmina nie wyraziła jednak chęci partycypowania w kosztach utrzymywania kursów na swoim terytorium. W takim przypadku CLA musiałyby w całości pokrywać koszt kursowania autobusów na terytorium sąsiedniej JST. CLA cały czas pozostają gotowe do rozmów w tym zakresie z przedstawicielami gminy, a także do wypracowania stosownego porozumienia - mówi Damian Zieliński z chełmskiego magistratu.

Uczelnia jak i gmina podkreślają, iż od wielu lat transport osób na tej trasie jest realizowany przez prywatną firmę SAMTRANS Usługi Przewozowe z Chełma. Urząd gminy zaś stoi na stanowisku, że nie stać go na tak wygórowane dopłaty do CLA, jakich żąda miasto.

- Transport osób na tej trasie jest realizowany przez prywatną firmę SAMTRANS Usługi Przewozowe z Chełma. Jest to 10 kursów w ciągu dnia na trasie Chełm – Krasnystaw. Ponadto przez cały okres działania Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich tj. od roku 2012, gmina nie miała żadnych skarg ani zapytań w sprawie komunikacji pomiędzy miastem Chełm a Depułtyczami Królewskimi, to samo dotyczy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ). Po przeprowadzonych z naszej strony wcześniejszych analizach i spotkaniach z przedstawicielami miasta podana przez nich propozycja dopłat do komunikacji na terenie gminy (jest 42 miejscowości) jest zaporowa i nie do przyjęcia i udźwignięcia przez budżet gminy - przekazał nam Ryszard Mielniczuk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: andyTreść komentarza: za moich czasów jeden "dyżurny" pił soczek i bezpiecznie odwoził towarzystwo po domachData dodania komentarza: 4.04.2025, 23:08Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na Ogrodowej w Chełmie! Dwie ofiary śmiertelne, ośmiu rannych [ZDJĘCIA]Autor komentarza: LiiiTreść komentarza: Też jestem tego zdania 10 osób. Jeśli któremu by się to nie spodobało nie wsiedli by do auta. Ale jednak najwidoczniej każdemu odpowiadał stan kierowcy. Każdy z nich podją własną decyzję i każdy z nich powinien odpowiedzieć za takie coś. A nie tylko Kierowca. 9 osób i nikt nie negował jego decyzji co do prowadzenia pojazduData dodania komentarza: 4.04.2025, 21:26Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na Ogrodowej w Chełmie! Dwie ofiary śmiertelne, ośmiu rannych [ZDJĘCIA]Autor komentarza: LiiTreść komentarza: Mnie to tylko zastanawia jedna rzecz, 10 osób i dlaczego żadne nie negował podejścia kierowcy. Tylko jak osiołki posiadały z pijanym kierowcą. Z mojego punktu widzenia musia być to nie pierwsza taka sytuacja. Bo normalny człowiek mający trochę rozumu nie pozwolił by na takie coś.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Chełm. Brutalna lekcja życia. Dwóch 18-latków nie żyje,19-letni kierowca w areszcieAutor komentarza: ŚwiadomaTreść komentarza: Adwokat występuje o poręczenie? Przecież to się nie mieści w głowie. Rodzice nie widzą winny we własnym dziecku które prowadziło po pijaku i stało się to co się stało!!! Młody zgadza się na to by rodzice wpłacili poręczenie? Czyli też nie czuje się winny... Koniec tematu!!!Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:36Źródło komentarza: 19-latek, podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, trafił do aresztu [ZDJĘCIA + FILM]Autor komentarza: WładamTreść komentarza: Akurat tam ma pierwszeństwo i nie próbuj bronić samochodozyData dodania komentarza: 3.04.2025, 20:23Źródło komentarza: Chełm. Z OSTATNIEJ CHWILI! Potrącenie rowerzysty na Al. Piłsudskiego
Reklama
Reklama
Reklama