Do naszej redakcji dotarły głosy niezadowolenia mieszkańców okolicznych miejscowości oraz... studentów PANS. Wszystkie one dotyczyły braku komunikacji pomiędzy miastem Chełm a gminą Chełm.
- Nie mam prawa jazdy, mieszkam sama w Depułtyczach Królewskich i mam problem z dojazdem do miasta, chociażby po większe zakupy - mówi nam pani Teresa.
- Czasem, kiedy muszę załatwić coś w urzędzie gminy czy w mieście, to proszę sąsiada o podwiezienie, bo stąd bym piechotą nie doszedł, a żaden PKS już od dawna nie jeździ - skarży się pan Adam.
- Mój syn studiuje w PANS. Część zajęć ma przy ul. Pocztowej w Chełmie, a część w Depułtyczach i musi chodzić tam pieszo, to jest 7 km! - dodaje pani Krystyna.
Zapytaliśmy w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie o to, czym studenci dojeżdżają do Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich i czy nie skarżą się na brak połączeń.
- W 2014 r. studenci wystosowali prośbę o organizację transportu na trasie Chełm – Depułtycze Królewskie, która została rozpatrzona pozytywnie. Uczelnia nawiązała porozumienie z firmą PKS Chełm, który uruchomił 8 kursów autobusu z Chełma do Depułtycz Królewskich (i z powrotem), dopasowanych do planu zajęć studentów. Po 3 miesiącach firma PKS zamknęła kurs z uwagi na nikłe zainteresowanie i niekorzystanie studentów z w/w przewozów - powiedział nam Janusz Wronka, kierownik Działu Zaopatrzenia i Gospodarki Materiałowej PANS.
Urzędnicy miejscy twierdzą, że podejmowali próby rozmów z gminą w celu uruchomienia kursów Chełmskich Linii Autobusowych w obrębie gminy Chełm i są gotowi na kolejne próby dojścia do konsensusu.
- Ten temat był poruszany już wielokrotnie i jak dotąd - niestety - nie wypracowano w tej sprawie porozumienia. Prezes CLA prowadził rozmowy z ościennymi gminami, w tym gminą Chełm - na terenie której znajdują się Depułtycze - na temat uruchomienia dodatkowych połączeń. Jak dotąd gmina nie wyraziła jednak chęci partycypowania w kosztach utrzymywania kursów na swoim terytorium. W takim przypadku CLA musiałyby w całości pokrywać koszt kursowania autobusów na terytorium sąsiedniej JST. CLA cały czas pozostają gotowe do rozmów w tym zakresie z przedstawicielami gminy, a także do wypracowania stosownego porozumienia - mówi Damian Zieliński z chełmskiego magistratu.
Uczelnia jak i gmina podkreślają, iż od wielu lat transport osób na tej trasie jest realizowany przez prywatną firmę SAMTRANS Usługi Przewozowe z Chełma. Urząd gminy zaś stoi na stanowisku, że nie stać go na tak wygórowane dopłaty do CLA, jakich żąda miasto.
- Transport osób na tej trasie jest realizowany przez prywatną firmę SAMTRANS Usługi Przewozowe z Chełma. Jest to 10 kursów w ciągu dnia na trasie Chełm – Krasnystaw. Ponadto przez cały okres działania Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich tj. od roku 2012, gmina nie miała żadnych skarg ani zapytań w sprawie komunikacji pomiędzy miastem Chełm a Depułtyczami Królewskimi, to samo dotyczy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ). Po przeprowadzonych z naszej strony wcześniejszych analizach i spotkaniach z przedstawicielami miasta podana przez nich propozycja dopłat do komunikacji na terenie gminy (jest 42 miejscowości) jest zaporowa i nie do przyjęcia i udźwignięcia przez budżet gminy - przekazał nam Ryszard Mielniczuk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.
Czytaj także:
- Powiat chełmski. Czy Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zaspokoi potrzeby młodych rodzin?
- Chełm. Będzie kwesta na cmentarzach. Wolontariusze poszukiwani!
- Chełm. Uwaga kierowcy! Korki na Rejowieckiej z powodu naprawy drogi krajowej!
- Chełm. Miał być super sprint, ale... prezydent zakwestionował miejsce imprezy
- Powiat chełmski doceniony w rankingu. Systematycznie pnie się wzwyż
Napisz komentarz
Komentarze