Celem konferencji jest przybliżenie pamięci o historii PRL w kontekście drogi do uzyskania swobód obywatelskich w latach 80. ubiegłego wieku.
W konferencji udział wezmą uczestnicy wydarzeń, związanych z działalnością opozycyjną wobec reżimu komunistycznego, którzy doświadczyli represji ze strony ówczesnych władz: Beata Lipczyńska, ks. Henryk Suchodolski, Barbara Szubert i Eugeniusz Wilkowski. Podczas spotkania zaproszeni goście, którzy wykazali się wielką odwagą i bezkompromisowością, opowiedzą o swoich przeżyciach, motywach decyzji, szykanach, nadziei rodzącej się w obliczu ogólnopolskiego entuzjazmu, związanego z powstaniem NSZZ „Solidarność”.
Założeniem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wiedzy o wydarzeniach związanych ze stanem wojennym w Polsce w latach 1981-1983, ujęte w kontekście lokalnej realizacji idei demokratycznego i niezależnego państwa. Zadanie ma na celu przypomnienie ówczesnej sytuacji polityczno-gospodarczej, poziomu swobód obywatelskich, represji i procesów karnych działaczy, dalekosiężnych efektów nielegalnych działań w aspekcie przyszłej zmiany ustroju .
Organizatorom konferencji zależy na międzypokoleniowym charakterze konferencji, choć głównymi adresatami są młodzi ludzie, odbiorcy wspomnieniowego przekazu, popularyzującego wartości etyczne i patriotyczne.
Wstęp na konferencje jest wolny. Rezerwacji grup szkolnych można dokonać pod nr. tel. 82 564 26 55 (w godz. 7.30-15.30).
Przedsięwzięcie jest elementem projektu „Tożsamość narodowa a świadomość polityczna – lata 80. w Chełmie” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze