- Wciąż dokonywanych jest wiele dewastacji przestrzeni publicznej, kradzieży oraz innych zachowań zakłócających porządek publiczny. Dodatkowo brak jest nowoczesnego i skutecznego systemu monitoringu miejskiego, który, gdy dobrze funkcjonuje, ma działanie odstraszające - pisze w dokumencie Piotr Krawczuk vel Walczuk.
Radny zwraca się z wnioskiem o regularne wysyłanie pieszych patroli oraz o rozważenie stworzenia wspólnych patroli straży miejskiej i policji. Szczególnie w rejonach Placu Łuczkowskiego oraz parków. Jak uważa: - Już sama świadomość, że służby czuwają, wpłynie pozytywnie na poziom bezpieczeństwa i pohamuje niektóre zachowania.
Mariusz Gałęziowski, komendant Straży Miejskiej w Chełmie, nie wątpi, że im więcej patroli na ulicach, tym lepiej.
- Uważam, że strażników powinno być więcej, ale finanse miasta na tę chwilę na to nie pozwalają. Realizujemy zadania własne oraz porządkowe w całym mieście. Gdyby było nas więcej, z pewnością wzrosłaby efektywność i skuteczność.
Odpowiadając na interpelację, prezydent Jakub Banaszek podkreśla, że w Straży Miejskiej w Chełmie jest 18 stanowisk strażniczych, a strażnicy miejscy realizują zadania na całym terenie administracyjnym miasta Chełm w systemie dwuzmianowym od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 22.00, pełniąc również rolę dyżurnego straży oraz funkcje oskarżycieli publicznych.
Ponadto zabezpieczane są przez nich wszelkie uroczystości, zgromadzenia i wydarzenia (również w dni wolne od pracy).
- Dodać również należy, że oprócz patroli zmotoryzowanych wystawiane są patrole piesze oraz patrole dzielnicowe, operujące w poszczególnych osiedlach miasta. Szczególnym nadzorem objęty jest rejon osiedla „Śródmieście”. Nie polega zatem na prawdzie stwierdzenie, że nie są zauważane patrole piesze, bowiem ich ilość w stosunku do lat ubiegłych znacząco się zwiększyła, co potwierdzają sami mieszkańcy. Strażnicy miejscy stali się bardziej widoczni i są bliżej lokalnej społeczności. Z kolei akty dewastacji, zachowania zakłócające porządek publiczny przeważnie mają miejsce późnym wieczorem i w nocy, kiedy Straż Miejska już nie pracuje - pisze prezydent Banaszek w odpowiedzi do radnego.
Prezydent zaznacza też, że przykładem wandalizmu jest nowo oddany po rewitalizacji Park Miejski im. Unii Europejskiej. Oddano go do użytkowania 28 września, a już następnego dnia rano były pomazane sprayem elementy infrastruktury Skate Parku.
- Wskazać należy, że po oddaniu Parku Miejskiego i Placu Łuczkowskiego, Straż Miejska codziennie patroluje ten rejon w ramach I i II zmiany. Obecnie organizacja wspólnych patroli pieszych Straży Miejskiej i Policji jest ograniczona ze względu na zaangażowanie znacznej części policjantów w zadania na wschodniej granicy, które polegają na uniemożliwieniu przedostania się nielegalnych imigrantów na teren Unii Europejskiej - dodaje Banaszek.
Jednocześnie prezydent podkreśla, że miasto Chem otrzymało dofinansowanie m.in. na monitoring uliczny. Projekt dotyczy kompleksowej budowy monitoringu miejskiego i ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
Czytaj także:
- Chełm. Uroczyste uhonorowanie bohatera ppor. Wacława Bednarczyka! [ZDJĘCIA]
- Chełm. MPGK rozstrzygnęło konkurs "Recyklingowa szkoła" - poznajcie laureatów!
- Wojskowe Dni Otwarte w chełmskiej PANS przyciągnęły zainteresowanych [ZDJĘCIA+FILMY]
- Chełm. Zbieraj kasztany z harcerzami. To nic nie kosztuje, a psy uratuje!
- Chełm. O bezpieczeństwie w pracy w budownictwie - konferencja w PANS
Napisz komentarz
Komentarze