Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Radny chciałby więcej patroli straży miejskiej. Co na to prezydent?

Radny miejski Piotr Krawczuk vel Walczuk złożył interpelację w sprawie pieszych patroli straży miejskiej, które - jak twierdzi - "od kilku lat na ulicach naszego miasta przestały być zauważalne". Prezydent odpowiada, że liczba patroli ostatnio się zwiększyła, ale to i tak nie rozwiązuje problemu, bo wandale grasują i niszczą mienie głównie w nocy.
Chełm. Radny chciałby więcej patroli straży miejskiej. Co na to prezydent?

Źródło: FB/Straż Miejska Chełm

-  Wciąż dokonywanych jest wiele dewastacji przestrzeni publicznej, kradzieży oraz innych zachowań zakłócających porządek publiczny. Dodatkowo brak jest nowoczesnego i skutecznego systemu monitoringu miejskiego, który, gdy dobrze funkcjonuje, ma działanie odstraszające - pisze w dokumencie Piotr Krawczuk vel Walczuk.

Radny zwraca się z wnioskiem o regularne wysyłanie pieszych patroli oraz o rozważenie stworzenia wspólnych patroli straży miejskiej i policji. Szczególnie w rejonach Placu Łuczkowskiego oraz parków. Jak uważa: - Już sama świadomość, że służby czuwają, wpłynie pozytywnie na poziom bezpieczeństwa i pohamuje niektóre zachowania.

 Mariusz Gałęziowski, komendant Straży Miejskiej w Chełmie, nie wątpi, że im więcej patroli na ulicach, tym lepiej.

- Uważam, że strażników powinno być więcej, ale finanse miasta na tę chwilę na to nie pozwalają. Realizujemy zadania własne oraz porządkowe w całym mieście. Gdyby było nas więcej, z pewnością wzrosłaby efektywność i skuteczność. 

Odpowiadając na interpelację, prezydent Jakub Banaszek podkreśla, że w Straży Miejskiej w Chełmie jest 18 stanowisk strażniczych, a strażnicy miejscy realizują zadania na całym terenie administracyjnym miasta Chełm w systemie dwuzmianowym od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 22.00, pełniąc również rolę dyżurnego straży oraz funkcje oskarżycieli publicznych. 

Ponadto zabezpieczane są przez nich wszelkie uroczystości, zgromadzenia i wydarzenia (również w dni wolne od pracy).

- Dodać również należy, że oprócz patroli zmotoryzowanych wystawiane są patrole piesze oraz patrole dzielnicowe, operujące w poszczególnych osiedlach miasta. Szczególnym nadzorem objęty jest rejon osiedla „Śródmieście”. Nie polega zatem na prawdzie stwierdzenie, że nie są zauważane patrole piesze, bowiem ich ilość w stosunku do lat ubiegłych znacząco się zwiększyła, co potwierdzają sami mieszkańcy. Strażnicy miejscy stali się bardziej widoczni i są bliżej lokalnej społeczności. Z kolei akty dewastacji, zachowania zakłócające porządek publiczny przeważnie mają miejsce późnym wieczorem i w nocy, kiedy Straż Miejska już nie pracuje - pisze prezydent Banaszek w odpowiedzi do radnego.

Prezydent zaznacza też, że przykładem wandalizmu jest nowo oddany po rewitalizacji Park Miejski im. Unii Europejskiej. Oddano go do użytkowania 28 września, a już następnego dnia rano były pomazane sprayem elementy infrastruktury Skate Parku. 

- Wskazać należy, że po oddaniu Parku Miejskiego i Placu Łuczkowskiego, Straż Miejska codziennie patroluje ten rejon w ramach I i II zmiany. Obecnie organizacja wspólnych patroli pieszych Straży Miejskiej i Policji jest ograniczona ze względu na zaangażowanie znacznej części policjantów w zadania na wschodniej granicy, które polegają na uniemożliwieniu przedostania się nielegalnych imigrantów na teren Unii Europejskiej - dodaje Banaszek.

Jednocześnie prezydent podkreśla, że miasto Chem otrzymało dofinansowanie m.in. na monitoring uliczny. Projekt dotyczy kompleksowej budowy monitoringu miejskiego i ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama