W przyszłym roku realizowane mają być dotacje dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, które będą głównymi beneficjentami akcji „Bitwa o remizy”. Inicjatywa, która miała na celu zachęcić do uczestnictwa w minionych wyborach parlamentarnych, została zorganizowana przez dwa resorty: Klimatu i Środowiska oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wystartować mogła każda gmina, która ma mniej niż 20 tys. mieszkańców i nie jest miastem na prawach powiatu.
Laureatów wyłoniono w każdym z powiatów – zwyciężała ta gmina, w której w wyborach uczestniczył największy procent uprawnionych do głosowania mieszkańców. Łącznie w szranki stanęło 314 gmin z całej Polski.
W naszym regionie najlepsze wyniki uzyskały gminy: Urszulin (frekwencja na poziomie 72,13%), Fajsławice (71,89%) i Chełm (66,8%). Wyniki świetne, aczkolwiek do liderów w skali kraju zabrakło sporo. Trzy najlepsze wyniki osiągnięto w gminach Klwów w powiecie przysuskim (w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego; 90,36%), 88,52% w gminie Michałowice w powiecie pruszkowskim oraz 87,93% w gminie Suchy Las w powiecie poznańskim.
– Rozmawialiśmy już z szefami OSP na naszym terenie. W zasadzie pieniądze mamy wstępnie podzielone, wiemy, czego chcemy, wiemy, jakie to będą kwoty. Z racji tego, że do osiągnięcia frekwencji przyczynili się mieszkańcy całej naszej gminy, naszym celem jest też nagrodzenie w jakiś sposób wszystkich naszych jednostek strażackich – powiedział nam wójt Janusz Pędzisz z Fajsławic. – Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy mają poczucie odpowiedzialności za losy całego państwa. Jestem z nich dumny, że tak licznie poszli do głosowania – dodał.
Z podobnego założenia w planach podziału przyznanych za frekwencję wyborczą środków wyszły władze gminy Chełm. O szczegółach powiedział nam prezes zarządu gminnego OSP Mirosław Mysiak.
– Naszym zamysłem jest podział środków, które otrzymamy, na wszystkie osiem jednostek z terenu naszej gminy. Jednocześnie dziękujemy mieszkańcom, że tak licznie uczestniczyli w wyborach. Dzięki temu nasze jednostki będą bardziej przygotowane do działań na rzecz lokalnych środowisk. Cieszymy się ogromnie z tego tytułu – stwierdził prezes Mysiak.
Które jednostki zostaną nagrodzone? Tego jeszcze nie wiadomo. Decyzja ta ma zostać podjęta indywidualnie w każdej gmin w ramach zespołów, w których skład będą wchodzić przedstawiciele miejscowego samorządu gminnego, jednostek OSP, Państwowej Straży Pożarnej SP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Decyzje te mają być podjęte najpóźniej do końca bieżącego roku. Maksymalna kwota dotacji na jedną gminę/jednostkę OSP wynosi, bagatela, milion złotych!
Czytaj także:
- Z ostatniej chwili. Jeśli jedziesz tą drogą, szczególnie uważaj
- Kierowca na 3 lata może trafić do więzienia. Uderzył w przepust i dachował...
- Dorohusk. Gorąco na granicy. Kierowcom puszczają nerwy. Policja czuwa… [FILM+ZDJĘCIA]
- Gmina Włodawa. W Orchówku będą przerwy w dostawie wody!
- Gm. Rudnik. Komin palił się... pod podłogą. Pomogła kamera termowizyjna
Napisz komentarz
Komentarze